Katalog

Články

Kosmetika a bylinky

Kosmetika a bylinky

Kosmetika je velice komplikovaná disciplina. Existuje mnoho názorů na to, co vše tento pojem zahrnuje.

Někdo kosmetikou myslí péči o pleť, zejména v obličejových partiích a dekoltu, jiný si pod tímto pojmem vybaví spíše techniku líčení, aby se zakryly pleťové defekty. Nebo se jedná o léčbu pokožky celého těla, aby se žena mohla projít po pláži v plavkách bez uzardění. V této souvislosti je určitě dobré vědět, že každý defekt na pokožce je vlastně signálem o poruše činnosti některého důležitého orgánu uvnitř těla. A také je dobré alespoň tušit, že každé místo na těle má příslušnost k některému konkrétnímu orgánu. A vůbec nejdůležitější je řídit se faktem, že nemocný orgán nevyléčíme tím, že jeho vyslané znamení na pokožce přetřeme zakrývacím krémem. Je úplně jedno, jestli se jedná o akné nebo lupénku.

Co se skrýva za tím, co vidíme
Nastínili jsem souvislost stavu pleti s poruchami vnitřních orgánů. Poruch je mnoho, ale jejich příčin už méně. Poruchy se mohou vázat k trávení nebo k činnosti čisticích orgánů. Jako příklad uvedu, že temné stíny pod očima signalizují problémy s ledvinami. Hlubší vrásky okolo úst ukazují na větší problémy s tlustým střevem. Mimořádně červené tváře prozrazují starosti se žaludkem. Červená brada signalizuje náchylnost k zánětům močových cest. Akné se zase pojí s obtížnějším trávením.
Na závěr této části tedy - čistá pleť bez akné a defektů signalizuje dobré zdraví i psychiku.

Očista organismu
V kosmetice lze použít mnoho bylin. Ty nejzákladnější by snad všichni mohli znát. Uplatňují se v čisticích čajích, které uvolňují nečistoty z kůže a podkoží i z jiných tkání. Následně se čistí i pleť . Jejich základem jsou byliny na podporu činnosti ledvin a z nich je nejpoužívanější kopřiva. Má povzbuzující účinek pro ledviny, což je důležité pro očistu organismu. To se pak projeví i na pleti. Kromě kopřivy určitě musíme zmínit rdesno ptačí, přesličku, tužebník a třeba také violku, která se pro tento účel používala již dávno jako "krev čisticí" bylina. Jako dobrý doplněk lze doporučit drogy saponinové, které svým účinkem urychlují uvolnění nečistot z tkání. Je to třeba divizna (květ), podběl (list), sedmikráska (květ i list).
Dalším stupněm jsou byliny, které zlepšují trávení a zažívání. Lze doporučit nať dobromysli, květ měsíčku, nať saturejky nebo list vachty trojlisté. Toto jsou bylinky užívané vnitřně. Nejsou zdaleka všechny. Připravuje se z nich nálev pro pití dvakrát
až třikrát denně. Pokud by někdo neměl čas na míchání vlastního čaje, lze použít čisticí bylinné směsi, dnes již často a volně dostupné. Zkrášlující efekt by se měl dostavit po 4-6 týdnech používání.

Lze používat byliny z vnějšku?
Jistěže je to možné a také se to mnohdy dělá na úrovni amatérské i profesionální. Známe pleťové masky, jejichž základní součástí jsou byliny, které se používají s výhodou suché a v práškové formě (rozdrcené na prach). Důvod je jednoduchý: čerstvé bylinky uvolňují mnohem více chlorofylu, který může formou pleťové masky propůjčit pleti poněkud nazelenalý nádech. Osvědčená směs se skládá ze stejných dílů nati violky, květu sedmikrásy a listu bazalky, nebo violku nahradte květem měsíčku. S trochou teplé vody připravte kašičku a naneste na pleť v tenké vrstvě. Kdo nemá možnost připravit si drogu ve formě prášku, může použít klasicky připravený nálev a v něm namočenou bavlněnou látku nebo gázu jako obklad. Nechte působit asi dvacet minut. Přestože uvedené byliny nejsou dráždivé, je třeba u citlivějších jedinců nejprve udělat test snášenlivosti na zápěstí nebo v loketním ohbí.A dámy pozor! Amatérky si ošetří obličej, ale profesionálové vědí, že je třeba udělat totéž i pro pokožku na krku a dekoltu.

Důležitost vlákniny v naší stravě!

 

 

 

 

 

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie.Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Buďte vždy elegantní !

Ekologické tašky Envirosax

Hlavní myšlenkou a smyslem výroby těchto krásných ekologických tašek je snížit množství vyprodukovaného odpadu a tím snížit ekologické zatížení naší planety.

Navíc se tyto tašky jednoduše sbalí do malého balíčku, takže je můžete mít kdykoliv u sebe, nikdy vás nepřekvapí nákup a v supermarketu si nebudete muset brát igelitovou tašku.

Rozhodnete-li se používat tašku Envirosax, je to určitě krok správným směrem.  Budete se tak podílet na ochraně krajiny kolem nás.

Himalájské ajurvédské bylinné čaje

Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Himalájské ajurvédské bylinné čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil - harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Zdravá sůl

Bez soli není života. A přesto je konzumace soli v dnešní době zdraví velice škodlivá. Tento rozpor vzniká tím, že současná tzv. kuchyňská sůl má s prapůvodní solí jen velmi málo společného. Dnešní kuchyňská sůl (dále jen kuchyňská sůl) je téměř výlučně NaCl.

Přírodní krystalická himálajská sůl je mnohem více než jen NaCl: „skládá se nejen ze dvou, ale ze všech přírodních prvků“. Jsou to přesně ty přírodní prvky, z kterých se skládá naše tělo a z kterých kdysi vznikl náš život v praoceáně.

Probiotika jako prevence i lék

S probiotiky vytvoříte ideální střevní mikrofloru, která je důležitá nejen pro dobrou funkci trávicího ústrojí, ale i pro posílení imunity. Zvolte Lactomax či Acidotikum pro správnou funkci tenkého i tlustého střeva (normalizaci konzistence stolice - ochranu proti průjmu, pomoc při zácpě).

Probiotika jsou nezbytná pro obnovení správné mikroflory po užívání antibiotik, hormonů a při střevních zánětech - zničí škodlivé bakterie. Jsou důležitou prevencí vzniku žaludečních vředů či rakoviny střev.