Koriandr

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá rostlina, která má široké použití jako léčivka i jako kořenina. Její oblý, jemně rýhovaný stonek je v horní části rozvětvený a dorůstá asi do půl metru. Spodní listy jsou široké, mají výraznou chuť i vůni, horní jsou jemně dělené a pálivé. V létě koriandr rozkvétá bnými květy. Semena jsou kulatá, asi pět milimetrů velká, se zvlněnými světlejšími "žebírky".

Dva způsoby pěstování

Dává přednost teplejšímu slunečnému podnebí. Dobře se mu daří v hluboce zpracovaných středních hlinitých půdách, s dobrou zásobou vápníku a fosforu. Pěstujeme ho ze semen dvěma způsoby; buď z jarního výsevu v březnu až dubnu, nebo jako ozimý s výsevem v srpnu až září.

Koriandr - CestaBylin

Osivo vyséváme do řádků asi 30 cm od sebe, po vzejití rostlinky vyjednotíme na 8 až 15 cm.Řádky udržujeme čisté, bez plevelů. Ozimý způsob pěstování je výhodnější proto, že rostliny dobře využijí zimní vláhu.

Listy koriandru jsou chutné a pužívají se do různých jídel. Mají ostrou olejovitou chuť se zemitou příchutí. Sklízejí se před květem brzy kvetou a porost rovnoměrně dozrává a úroda semen je vyšší. Můžeme ho ale použít jen tam, kde očekáváme dostatečnou sněhovou pokrývku, proto tento způsob pěstování využíváme jen ve středních polohách.

Sklizeň a sušení

Vegetační doba koriandru je 20 - 28 týdnů, při podzimním výsevu je samozřejmě delší. Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou. Svázané snopečky necháme na chráněném místě doschnout, suchá semena opatrně vymneme a vyčistíme. Při umělém sušení nesmí teplota sušení překročit 40 °C. Zcela suchá semena uskladňujeme v dobře uzavřených nádobách, které je chrání před světlem a vlhkem.