Katalog

Články

Aromaterapie, aromadoteky, masáže

Aromaterapie, aromadoteky, masáže

Přijměme do svého života rostliny jako dar šťastného spojení slunce, vody a země. Rostliny jsou věrní spojenci lidského rodu a rozdávají nám krásu, vůni, pomáhají. Nechme je tedy, ať nám jsou ku pomoci tak, jak bývaly našim babičkám, ať povzbuzují naše tělo a konejší naši duši.

Použití rostlinných silic je známo již z dob faraónů. V jejich hrobech byly objeveny karafy s vonnými oleji a i při samotném balzamování bývaly používány rostlinné výtažky. Účinky silic jsou známy z Tibetu i Číny. Používali je Mayové i Aztéci.

Silice jsou získávány z rostlin destilací, lisováním, extrakcí. U některých rostlin je zvlášť zpracováván kořen, list, plody, květ.

Aromalampy jsou nejjednodušším použitím esenciálních olejů. Do vody nakapeme 3 - 8 kapek vybrané esence, záleží na druhu oleje a velikosti pokoje. Pak zapálíme v aromalampě svíčku, která ohřívá misku s vodou a olejem, a z ní se odpařují těkavé vonné silice. Někdy stačí nádobku s olejem položit na ústřední topení, anebo nakapat eterický olej přímo do vody ve zvlhčovači na topení. Je to jedno z největších kouzel aromaterapie, dál už nemusítě dělat nic, stačí jen dýchat.

V rostlinných olejích najdeme vůně příjemné i nepříjemné, spolehněte se proto při výběru olejů nejen na účinek, ale také na váš nos. Vybírejte, co mu lahodí. Vůně esenciálních olejů vás může provázet po celý den, pohlcuje pachy, osvěžuje při práci a studiu, při jízdě autem, při koupeli, masáži, odpočinku a i spánku.

Aroma-doteky čili aromatická masáž.
Doteky a vůně působí na emoce. Dokáží vnést naprosté uvolnění a úlevu celému tělu. Je proto důležité, aby při aromamasáži byla uklidněna i vaše mysl. Masáž je léčebná metoda, při níž se stimuluje krevní oběh, uklidňuje nervový systém a svalové napětí. Aromaterapeutická masáž zahrnuje ošetření celého těla od hlavy až po konečky prstů na nohách. Má být příjemná a jemná, nesmí působit bolest. Silice se volí dle žádaného účinku a stavu psychiky masírovaného. Můžete si sami pomoci při bolesti svalů jemným promnutím unavené části těla olejem. Důkladná masáž chodidel na sklonku dne je velmi příjemná a osvěžující.

A jak působí jednotlivé silice?
Jasmín - povzbuzuje srdeční činnost, pomáhá při pocení, působí antidepresivně, při onemocnění horních cest dýchacích ulevuje.

Levandule - uklidňuje, vhodná při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, snižuje krevní tlak, má hojivé účinky, účinná i proti molům.

Eukalyptus - úleva při dýchacích potížích, podporuje koncentraci, působí dobře při migréně, čistí vzduch, napomáhá hojení ran.

Citron - má osvěžující účinky, pomáhá při duševní námaze, při bolestech hlavy, má antiseptické účinky, úleva při dýchacích obtížích, příznivý pro pleť a povzbuzuje trávení.

Meduňka - snižuje horečku, na migrénu, na nespavost, na pocení, při menstruačních bolestech, snižuje krevní tlak.

Máta peprná - zmírňuje dýchací obtíže, povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, tiší bolesti, povzbudí při únavě a vhodná do koupelí.

Majoránka - zklidňuje nervy, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení, astmatu.

Heřmánek - protizánětlivé účinky, na trávení, proti plynatosti, snižuje teplotu, uklidňuje, vhodný na revmatismus, ke zvýšení obranyschopnosti organismu.

Hřebíček - při celkové slabosti, prohřívá, tiší bolest, odpuzuje hmyz. Pozor - jen v malé koncentraci, jinak dráždí pokožku. Nevhodný pro epileptiky.

Šalvěj - má sedativní účinky, tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak, antibakteriální účinek.

Tea tree - silně antiseptický, k ošetření akné, ekzémů, zánětů pokožky, štípnutí hmyzem, na opary.

Zázvor - uvolňuje napětí, při bolestech hlavy, podporuje pocení, pomáhá při nachlazení, při revmatismu, brání tvorbě jizev.

Obrovská je moc vůní a obrovská je moc lidského doteku. Je známa už po tisíciletí, zklidní či povzbudí rozbouřené tělo i duši. Dokonce "obyčejné" pohlazení zahání chmury a rozlévá v těle příjemný pocit bezpečí.

K dalším "léčivým dotekům" náleží zcela jistě:

  • Klasická masáž, kdy ruce zkušeného maséra dovedou uvolnit a prokrvit celé tělo. Je to vynikající prostředek k odbourání stresu, uvolňuje zatuhlé svalstvo, jež může být příčinou mnoha obtíží ( bolest zad, hlavy, únava). Masáží se zlepší prokrvení organismu, tělo je lépe zásobováno živinami a kyslíkem, prohřívá se. Zabraňuje také otokům, má pozitivní vliv na činnost srdce.
  • Shiatsu - má své kořeny v Japonsku, je založena na stlačování bodů v energetických drahách tzv. meridiánech. Body se stlačují prsty, dlaněmi, lokty. Masáž se provádí na podložce na zemi, na oblečeném člověku.
  • Reflexní masáž patří k masážím čínským, masírují se tzv. reflexní plošky na chodidlech, jsou to jakási zakončení drah, které vedou z každého orgánu našeho těla. Orgány se dají touto masáží stimulovat a posilovat.
  • Lymfodrenáž je masáž, zaměřená na posilování lymfatického systému a tím i naší imunity. Základem je jemná masáž velkých svalových skupin na místech, kde proudí lymfa ( tekutina odvádějící z těla škodlivé látky ). Pomáhá též i při celulitidě a obezitě.

Lidské doteky a vůně dokáží zázraky, ale aby měly skutečný význam, je nutno je provádět opakovaně. Masáže alespoň 2x měsíčne, aromamasáže dle potřeby několikráte týdně a aromaterapii při obtížích denně.


Pavla Zigová

Důležitost vlákniny v naší stravě!

 

 

 

 

 

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie.Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Buďte vždy elegantní !

Ekologické tašky Envirosax

Hlavní myšlenkou a smyslem výroby těchto krásných ekologických tašek je snížit množství vyprodukovaného odpadu a tím snížit ekologické zatížení naší planety.

Navíc se tyto tašky jednoduše sbalí do malého balíčku, takže je můžete mít kdykoliv u sebe, nikdy vás nepřekvapí nákup a v supermarketu si nebudete muset brát igelitovou tašku.

Rozhodnete-li se používat tašku Envirosax, je to určitě krok správným směrem.  Budete se tak podílet na ochraně krajiny kolem nás.

Himalájské ajurvédské bylinné čaje

Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Himalájské ajurvédské bylinné čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil - harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Zdravá sůl

Bez soli není života. A přesto je konzumace soli v dnešní době zdraví velice škodlivá. Tento rozpor vzniká tím, že současná tzv. kuchyňská sůl má s prapůvodní solí jen velmi málo společného. Dnešní kuchyňská sůl (dále jen kuchyňská sůl) je téměř výlučně NaCl.

Přírodní krystalická himálajská sůl je mnohem více než jen NaCl: „skládá se nejen ze dvou, ale ze všech přírodních prvků“. Jsou to přesně ty přírodní prvky, z kterých se skládá naše tělo a z kterých kdysi vznikl náš život v praoceáně.

Probiotika jako prevence i lék

S probiotiky vytvoříte ideální střevní mikrofloru, která je důležitá nejen pro dobrou funkci trávicího ústrojí, ale i pro posílení imunity. Zvolte Lactomax či Acidotikum pro správnou funkci tenkého i tlustého střeva (normalizaci konzistence stolice - ochranu proti průjmu, pomoc při zácpě).

Probiotika jsou nezbytná pro obnovení správné mikroflory po užívání antibiotik, hormonů a při střevních zánětech - zničí škodlivé bakterie. Jsou důležitou prevencí vzniku žaludečních vředů či rakoviny střev.