Katalog

Články

Jak a jaké olejíčky použít

Jak a jaké olejíčky použít
Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako éterické oleje. Aromaterapie užívá éterické oleje vybraných rostlin, aby posilovala rovnováhu a harmonii organismu po fyzické i psychické stránce. Blahodárný účinek těchto olejů může být důsledkem jejich působení na hormony a jiné chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací v těle i mozku.

Před zahájením aromaterapie je důležité stanovit diagnózu, abyste správně léčili příznaky, o nichž se jinak radíte se svým lékařem. K dostání v obchodech jsou nejrůznější éterické oleje ( jako směsi či jednotlivé vůně ), s kterými si můžeme provádět léčbu doma. Při nákupu dbejte vždy, aby byl olej či směs olejů 100% přírodní ! Nejkvalitnější oleje se prodávají v tmavých lahvičkách se štítkem, na němž je napsáno i latinské jméno rostliny a uveden návod k použití. Koupené oleje se mají uchovávat na chladném místě v dobře uzavřených lahvičkách.


POUŽITÍ OLEJŮ:

INHALACE: je to nejrychlejší cesta, jak dostat éterický olej do krve.

Inhalovat můžete trojím způsobem:

  • nakapejte několik kapek oleje na kousek látky, přiložte k nosu a vdechujte
  • přidejte jednu či dvě kapky oleje do misky s horkou vodou, hlavu i s miskou si přikryjte ručníkem a vdechujte asi 5 minut
  • nebo jednoduše použijte aromalampu, do níž dáte trošku vody se třemi kapkami vybraného oleje, zapalte čajovou svíčku a nechejte provonět byt.


Než použijete éterický olej k masáži nebo do koupele, musíte jej zředit vhodnou látkou, které se říká "nosič". K masážím se používá jako nosič kvalitní, zastudena lisovaný rostlinný olej ( mandlový, olivový ). Ke koupelím se smíchává éterický olej s neparfémovaným pleťovým mlékem či mořskou solí, můžeme použít i trošku výše uvedeného oleje.

Standardní olejová směs - 20 kapek éterického oleje ve 20 lžičkách nosiče ( uschováme v tmavé lahvičce na více použití, můžeme použít k masážím, ale spíše do koupele )

Koupelová směs - 16 kapek éterického oleje ve 20 lžičkách nosiče

Masážní olej
- 25 kapek éterického oleje ve 20 lžičkách nosiče

KOUPELE: ponořit se do koupele, do které jste si přidali éterický olej, je nejjednodušší způsob, jak vstřebat účinné látky do organismu a skvěle relaxovat. Koupel by měla trvat asi 20 minut.

AROMATICKÉ MASÁŽE: doteky i vůně působí na emoce. Dokáží vnést naprosté uvolnění a úlevu celému tělu. Masáže stimulují krevní oběh, uklidňují nervový systém a uvolňují svalové napětí. Aromatická masáž by měla být jemná, příjemná a nesmí působit bolest. Můžeme si doma jen tak lehce pro masírovávat éterickým olejem namáhaná místa, například důkladná masáž našich chodidel po dlouhém dni je velmi příjemná a osvěžující.


AROMATICKÉ OLEJE V SAUNĚ:
saunování jako způsob očištění, otužování a relaxace má velmi dobré účinky na lidský organismus. Teplo rozehřívá, studená voda ochlazuje, omývá a otužuje celé tělo. Při zahřívání se roztahují všechny póry a pocením se nečistoty vyplavují. Spojení sauny s vůní éterického oleje je velmi příjemná a léčivá věc.

LÉČIVÉ OLEJE:

Při používání silic jsou rizika minimální, je však dobré o nich vědět. Obecně platí, že by se člověk měl vyvarovat vysokých koncentrací silic. Některé silice mohou při větší koncentraci způsobit bolesti hlavy a pocit na zvracení. Všeobecně platí, že méně někdy znamená více.

Při ledvinových potížích nepoužívejte jalovec, kmín a santal.

Když se opalujete tak nejsou vhodné angelika, bergamot, litsea či třezalka.

Během prvních dvaceti týdnů těhotenství ne nesmí užívat tyto oleje : bazalkový, cedrový, cypřišový, myrthový, niaouli, rozmarýnový, šalvějový.

Během celého těhotenství neužívejte: andělikový, anýzový, citronelový, dobromyslový, estragonový, fenyklový, hřebíčkový, jalovcový, kafrový, kmínový, polejový, saturejkový, skořicový, yzopový, z muškátového oříšku. Vždy je toto varování uvedeno na lahvičce.


Následující seznam silic Vám pomůže při výběru oleje právě pro Vás:

Angelika - je antiseptická, vhodná při nachlazení, podporuje trávení, při masáži zmírňuje revmatické bolesti. Nepoužívat při opalování.

Anýz - výrazně působí na trávicí trakt, má protikřečové účinky

Bazalka - je výborná na nervové zklidnění, při úzkostech a bolestech hlavy. Odpuzuje hmyz, podporuje pocení. Nepoužívat v těhotenství.

Benzoe - je antiseptické sedativum, usnadňuje vykašlávání, pomáhá při astmatu a bronchitidě.

Bergamot
- antiseptický, podporuje trávení, hojení ran, tiší bolest. Nepoužívat při slunění.

Borovice - je antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, dezinfikuje vzduch.

Cedrové dřevo - je antiseptické, vhodné při rýmě. Nepoužívat v těhotenství.

Citron
- je velmi vhodný při duševní námaze, má antiseptické účinky a příznivě působí na pleť.

Cypriš
- vyrovnává nervové napětí. Není vhodný při vysokém krevním tlaku a při epilepsii.

Černý pepř - snižuje horečku, napomáhá trávení a zmírňuje bolesti břicha, pomáhá při nachlazení.

Estragon - povzbuzuje a osvěžuje, podporuje chuť k jídlu, pomáhá při revmatismu. Nepoužívat v těhotenství.

Eukalyptus
- jeden z nejúčinnějších při všech dýchacích potížích, napomáhá hojení ran a silně dezinfikuje vzduch.

Fenykl - velmi účinný při trávicích potížích a dýchacích problémech, používá se na hojení oparů a aft.

Grapefruit - je antidepresivní, osvěžuje a dezinfikuje vzduch, vhodný do koupelí a k masážím.

Hřebíček
- pomáhá při celkové slabosti, svalovém vypětí. Není vhodný v těhotenství a pro epileptiky.

Jalovec - má výborné čistící schopnosti, čistí krev, podporuje pocení. Nepodávejte v těhotenství a při ledvinových potížích.

Jasmín - povzbuzuje srdeční činnost, navozuje euforii a optimismus. Je to silné afrodiziakum.

Jedle - je antiseptická, při nedostatečném prokrvení končetin. Vhodná k masážím.

Levandule - patří mezi nejpoužívanější silice, má výrazné hojivé účinky, snižuje krevní tlak, je účinná proti molům. Výborná k uklidnění při porodu.

Mandarinka - osvěžuje, uvolňuje napětí.

Máta - zmírňuje dýchací problémy, povzbuzuje žaludeční činnost.

Meduňka - snižuje horečku, podporuje pocení, je vhodná pro zklidnění, při nespavosti.

Myrtha - podporuje trávení, usnadňuje vykašlávání, pomáhá hojení ran. Nepoužívat v těhotenství.

Neroli - působí výrazně pozitivně na psychiku, uklidňuje, pomáhá koncentraci.

Pačuli - působí antidepresivně, vhodná k meditacím.

Pomeranč - je vhodný při horečce, nechutenství.

Rozmarýn - silně stimuluje při únavě, afrodiziakum. Nevhodný pro těhotné ženy, při vysokém krevním tlaku a epilepsii.

Růže - podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti, stimuluje žaludek.

Šalvěj - působí sedativně na nervový systém, působí euforicky.

Tea - Tree - silně antiseptický, používá se k ošetření ran a zánětů kůže.

Tymián
- vhodný k inhalacím při zánětu dutin, rýmě a nachlazení.

Vanilka - čistí a dezinfikuje vzduch, harmonizuje psychiku.

Ylang - ylang - působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí

Yzop
- napomáhá koncentraci, zmírňuje nachlazení. Je vhodný k masážím hlavně při revmatismu.

Zázvor - uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, brání tvorbě jizev.


Nejvhodnější éterické oleje pro děti jsou : meduňka, mandarinka, citrón, levandule.

Důležitost vlákniny v naší stravě!

 

 

 

 

 

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie.Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Buďte vždy elegantní !

Ekologické tašky Envirosax

Hlavní myšlenkou a smyslem výroby těchto krásných ekologických tašek je snížit množství vyprodukovaného odpadu a tím snížit ekologické zatížení naší planety.

Navíc se tyto tašky jednoduše sbalí do malého balíčku, takže je můžete mít kdykoliv u sebe, nikdy vás nepřekvapí nákup a v supermarketu si nebudete muset brát igelitovou tašku.

Rozhodnete-li se používat tašku Envirosax, je to určitě krok správným směrem.  Budete se tak podílet na ochraně krajiny kolem nás.

Himalájské ajurvédské bylinné čaje

Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Himalájské ajurvédské bylinné čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil - harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Zdravá sůl

Bez soli není života. A přesto je konzumace soli v dnešní době zdraví velice škodlivá. Tento rozpor vzniká tím, že současná tzv. kuchyňská sůl má s prapůvodní solí jen velmi málo společného. Dnešní kuchyňská sůl (dále jen kuchyňská sůl) je téměř výlučně NaCl.

Přírodní krystalická himálajská sůl je mnohem více než jen NaCl: „skládá se nejen ze dvou, ale ze všech přírodních prvků“. Jsou to přesně ty přírodní prvky, z kterých se skládá naše tělo a z kterých kdysi vznikl náš život v praoceáně.

Probiotika jako prevence i lék

S probiotiky vytvoříte ideální střevní mikrofloru, která je důležitá nejen pro dobrou funkci trávicího ústrojí, ale i pro posílení imunity. Zvolte Lactomax či Acidotikum pro správnou funkci tenkého i tlustého střeva (normalizaci konzistence stolice - ochranu proti průjmu, pomoc při zácpě).

Probiotika jsou nezbytná pro obnovení správné mikroflory po užívání antibiotik, hormonů a při střevních zánětech - zničí škodlivé bakterie. Jsou důležitou prevencí vzniku žaludečních vředů či rakoviny střev.