Katalog

Články

První pomoc aromaterapií

První pomoc aromaterapií
Aromaterapie může být velmi užitečná při ošetřování většiny běžných zdravotních potíží.Představíme si několik základních aromaterapeutických postupů doplňkové léčby dnes tolik rozšířených poruch trávicí soustavy.

Žaludeční bolest a poruchy trávení

Poruchy trávení je možné regulovat jemnou masáží žaludku silicemi, které přinášejí uklidnění. Vhodné je použít silici heřmánkovou, levandulovou či majoránkovou. Masáž můžeme doprovodit také teplými obklady z těchto silic přikládaných na oblast žaludku. Na bolesti žaludku vhodně působí silice bazalková, z černého pepře, fenyklová, z máty peprné a řebříčková.
Při křečích žaludku přináší úlevu silice meduňková.
Při žaludeční neuróze může pomoci silice nardová, neroliová a levandulová. Úlevu přináší také pití heřmánkového, fenyklového nebo mátového čaje.

Nadýmání

Je více silic, které mohou pomoci při obtížích s nadýmáním, vypudit plyny z trávicího systému a ulevit bolestem. Silice naředíme do panenského rostlinného oleje a tím poté masírujeme kruhovitě břicho ve směru hodinových ručiček. Taková masáž pomůže zejména tehdy, jedná-li se o nadýmání v důsledku konzumace nadýmajících potravin. Pokud se jedná o trvalý problém, aromaterapie zřejmě nebude postačovat a bude vhodná změna životosprávy, pročištění tlustého střeva. Dobré je jíst pomalu, omezit nápoje sycené oxidem uhličitým, potraviny s vysokým obsahem vlákniny a mléčných výrobků. Vhodná je také konzumace přírodního jogurtu, pití mátového a fenyklového čaje. Úlevu přináší také kombinace zázvoru s trochou citrónové šťávy.
Silice, které se uplatní při potížích s nadýmáním jsou silice benzoová, bergamotová, z černého pepře, fenyklová, kardamonová, kmínová, koriandrová, majoránková, z máty peprné a rozmarýnová.

Nechutenství

Nechutenství může v některých případech představovat vážný problém. Například při rekonvalescenci a některých depresivních poruchách. Existují silice, které jemně podporují chuť k jídlu. Patří k nim především bergamot, dále citron, kmín a koriandr. Nejvhodnějším způsobem aplikace je koupel a masaz.

Průjem

Nejběžnější příčinou průjmů jsou viry a bakterie, alergické reakce a jedy. Funkci střev ovlivňují endokrinní a nervový systém, proto se šok, strach, úzkost, vysoký stres mohou také projevovat průjmem. Některé silice působí proti průjmu díky svému zklidňujícímu působení na střevní výstelku, jiné díky svému antispazmatickému působení na svaly střeva, další pro své adstringentní (stahující) vlastnosti a jiné za své působení na průjem vděčí svému zklidňujícímu působení na nervovou soustavu. Správná volba silice tedy závisí na správném určení příčiny. Nejvhodnější silice s antispazmatickým působením, které lze použít ke zmírnění průjmů jsou heřmánek, cypřiš, eukalypt, levandule, neroli a máta peprná.
Při virové infekci je nejvhodnější silicí silice eukalyptová.
Při alergické reakci, když průjem vznikl například jako alergická reakce na určité potraviny, pomáhá silice heřmánková.
Bolesti související s průjmem mírní silice benzoová, fenyklová, zázvorová či silice z černého pepře. Tyto silice ředíme do panenského rostlinného oleje a tím pak jemně masírujeme břicho. Pokud průjem vznikl v důsledku stresu, strachu či úzkosti, můžeme využít koupele a masáže podbřišku s využitím neroliové silice. Pokud průjem přetrvává, je třeba vyhledat lékaře.

Zácpa

Při častých obtížích se zácpou je vždy vhodné zamyslet se nad skladbou jídelníčku. Dobře sestavený jídelníček by měl obsahovat nerafinované uhlohydráty, syrové ovoce a zeleninu, potraviny s vysokým obsahem vlákniny, to vše doplněné dostatečnou konzumací tekutin.
Při ošetřování zácpy se opět výrazně uplatní jemná masáž olejem s vhodně zvolenými silicemi. V případě zácpy masírujeme podbřišek ve směru hodinových ručiček. Silice, které můžeme použít, jsou například rozmarýna a majoránka, můžeme k nim ještě přidat silici fenyklovou a pomerančovou. Dobré je i pití fenyklového čaje.
Pokud je zácpa způsobena psychickými stavy, stresem, zadržováním a potlačováním emocí, citovými problémy, pak je třeba silice vybírat s vědomím skutečné příčiny zácpy. V takovém případě je také velmi vhodná masáž celého těla, která nabízí komplexní uvolnění a otevírá možnost pro hlubší terapeutickou práci.

Důležitost vlákniny v naší stravě!

 

 

 

 

 

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie.Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Buďte vždy elegantní !

Ekologické tašky Envirosax

Hlavní myšlenkou a smyslem výroby těchto krásných ekologických tašek je snížit množství vyprodukovaného odpadu a tím snížit ekologické zatížení naší planety.

Navíc se tyto tašky jednoduše sbalí do malého balíčku, takže je můžete mít kdykoliv u sebe, nikdy vás nepřekvapí nákup a v supermarketu si nebudete muset brát igelitovou tašku.

Rozhodnete-li se používat tašku Envirosax, je to určitě krok správným směrem.  Budete se tak podílet na ochraně krajiny kolem nás.

Himalájské ajurvédské bylinné čaje

Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Himalájské ajurvédské bylinné čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil - harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Zdravá sůl

Bez soli není života. A přesto je konzumace soli v dnešní době zdraví velice škodlivá. Tento rozpor vzniká tím, že současná tzv. kuchyňská sůl má s prapůvodní solí jen velmi málo společného. Dnešní kuchyňská sůl (dále jen kuchyňská sůl) je téměř výlučně NaCl.

Přírodní krystalická himálajská sůl je mnohem více než jen NaCl: „skládá se nejen ze dvou, ale ze všech přírodních prvků“. Jsou to přesně ty přírodní prvky, z kterých se skládá naše tělo a z kterých kdysi vznikl náš život v praoceáně.

Probiotika jako prevence i lék

S probiotiky vytvoříte ideální střevní mikrofloru, která je důležitá nejen pro dobrou funkci trávicího ústrojí, ale i pro posílení imunity. Zvolte Lactomax či Acidotikum pro správnou funkci tenkého i tlustého střeva (normalizaci konzistence stolice - ochranu proti průjmu, pomoc při zácpě).

Probiotika jsou nezbytná pro obnovení správné mikroflory po užívání antibiotik, hormonů a při střevních zánětech - zničí škodlivé bakterie. Jsou důležitou prevencí vzniku žaludečních vředů či rakoviny střev.