Katalog

Články

Voňavá terapie

Voňavá terapie
Díky vůním je svět daleko pestřejší a zajímavější, proto vám prozradíme, jak s nimi nakládat v tom dobrém slova smyslu. Chybí vám energie, chcete zahnat stres nebo navodit klidný spokojený spánek? Žádný problém, stačí zvolit vhodnou voňavou esenci a nechat ji na sebe po určitou dobu působit. Věděli jste, že vůně dokážou potěšit nejen naši mysl, ale často pomáhají léčit i naše tělo? Pravděpodobně ano, protože na tento malý zázrak už dávno přišli naši předci. Jakmile totiž zjistili, že přírodní éterické oleje v sobě mají blahodárnou sílu, začali je přidávat i do nejrůznějších léků a kosmetiky. A právě takto vznikla kdysi aromaterapie, přírodní léčebná metoda využívající čisté esenciální látky z rostlin.

Terapie stará čtyři tisíce let

První, kdo objevil pozitivní účinky vonných esenc byli už staří Egypťané. Nejdříve z květin a bylin jednoduchým způsobem za pomoci lisován a později destilací získávali vonné látky, které používali jako parfém nebo je přidávali do vonnýc mastí. Zpočátku s nimi se své tělo natírali jen faraoni, ale postupem let se rozšířily i mezi obyčejné lidi ve formě masážních olejů, krášlicích přípravků nebo léčiv. Z Egypta vedla jejich cesta do Řecka a následně do celé římské říše. V Antice se aromaterapie dostala ke slovu také v oblasti lékařství. A jaký je dnes pohled medicíny na účinky voňavých olejů?

"Aromaterapie je velmi dobrým pomocníkem třeba v době těhotenství. Hladina hormonů je v tomto období nestabilní a pomocí vhodně zvolených vonných silic se často podaří navodit pocit vnitřní rovnováhy. Například masážní olej Neroli díky svému teplému, květinovému a hořkosladkému aroma dokáže výborně zbavit úzkosti," prozrazuje gynekoložka Petra Volková. Inhalace silic je možné využít ale i v psychoterapii při léčbě různých psychosomatických onemocnění. "Výrazného účinku je dosaženo například při použití koupelových a saunových směsí. Silici pro inhalování volím individuálně podle aroma, které je klientovi příjemné, a také samozřejmě podle žádoucího terapeutického účinku," dodává aromaterapeutka Jana Preislerová z Lesních Lázní ve Zvánovicích.

Svěřte se profesionálům

Pokud jste ještě neměli možnost okusit účinky voňavých esencí na vlastní kůži, zajděte si na speciální aroma masáž. Hodí se pro každého, kdo hledá maximální uvolnění, potřebuje načerpat novou energii a zároveň chce něco udělat pro své tělo. Třeba esence z citrusů a cedru má výrazný povzbuzující účinek, zvláštní směs olejů z papriky a pomeranče vás zbaví toxických látek v těle a napomůže vytvarování postavy. A jak spolehlivě zaženete stres? Vsaďte na vonné oleje z lotosového květu a čínské pivoňky a pocit příjemné vnitřní harmonie na sebe nenechá dlouho čekat.

Spolumajitelka Centra thajských masáží Sabai Kateřina Nová doplňuje: "Každý éterický olej má více možností použití. Nikdy není jedna vůně určena pouze na jednu konkrétní věc, každá má v sobě hned několik terapeutických účinků. Zároveň lze najít na jeden problém více olejů." Během masáže se olej postupně vstřebává do pokožky a při vdechování současně stimuluje naše nervové buňky a následně mozek. Zhruba po šedesáti minutách se olej dostává do hlubších tkání, pak do svalstva, až pronikne k samotným orgánům a může tak naplno rozvinout svůj účinek.

Přítomnost oleje lze dokonce prokázat v krvi. "Po masáži doporučuji vynechat sprchu a dát tak esenciálním olejům možnost naplno uplatnit svůj účinek a udělat tak pro tělo maximum," dodává Kateřina Nová ze Sabai. Voňavé masáže jsou velmi často inspirovány exotickým Orientem. Z něj vychází i způsob, jakým se vás při masáži terapeutka dotýká. "Dochází při něm k aktivaci energetických drah, takzvaných meridiánů. Tento způsob dokáže v těle uvolnit napětí a různé bloky," doplňuje Jan Preislerová z Lesních Lázní.

Domácí lázně

Příjemnou voňavou atmosféru si však můžete vytvořit i sami, buď doma, nebo třeba v kanceláři. Pořiďte si k tomuto účelu aromalampu a pořádnou zásobu čajových svíček. Pár kapek vonné esence pak nakapejte do vody - doporučuje se raději teplá. Třeba vůně lemon grass je do práce ideální, úspěšně totiž likviduje stres. O nic horší není ani ylang-ylang, ten kromě uklidňujících účinků údajně působí i jako afrodiziakum.

Není to ideální vůně pro netradiční domácí masáž ve dvou? Ano, doma si také můžete udělat svou voňavou terapii, jen se předem raději poraďte s odborníkem, která esence je na co vhodná. Pořídíte-li si rovnou esenciální olej, musíte ho nejprve naředit, jinak by mohlo dojít k podráždění pokožky, nebo sliznice. Ideálně se míchají s rostlinnými oleji, smetanou či medem Možná že bude přece jen jednodušší sáhnout po hotovém oleji.

Inhalace olejů se hodí ve chvíli, kdy se o vás pokouší viróza. Nakapejte si do horké vody třeba eukalyptovou esenci. Vdechujte ji, nebo se v ní rovnou vykoupejte. I na migrénu se najde voňavý lék, například bergamot a grapefruit. Nemůžete usnout, nebo trpíte chronickou nespavostí? Protentokrát zapomeňte na léky a dejte přednost přírodě. Taková levandule dokáže divy. Navodí úžasný pocit uvolnění a zasloužený spánek na sebe nenechá dlouho čekat. ¨Před spaním je výborná i relaxační koupel v meduňce. Zklidní vás a dokáže vylepšit i kvalitu spánku,¨ radí Jana Preislerová.

Vůně ukryté v kosmetice

Aromaterapie má tak široký záběr, že by byl hřích ji nevyužít jak to jen jde. Výrobci kosmetiky to dobře vědí, takže nezůstávají pozadu a vymýšlejí stále nové výrobky a složení, do kterého by vonné esence mohli zakomponovat. Díky tomu si při každodení péči můžeme užívat relaxačních či naopak povzbuzujících krémů na ruce, přípravků do koupele, sprchových olejů nebo krémů na tělo i na obličej. Všude tam najdeme něco z voňavé terapie, co nás přiblíží přírodě a tradičnímu pojetí péče o tělo i duši. Až budete ležet ve vaně, relaxovat a inhalovat nějakou zajímavou esenci, zkuste si zapálit stejně parfemovanou svíčku. A relaxace bude naprosto dokonalá.

Důležitost vlákniny v naší stravě!

 

 

 

 

 

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie.Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Buďte vždy elegantní !

Ekologické tašky Envirosax

Hlavní myšlenkou a smyslem výroby těchto krásných ekologických tašek je snížit množství vyprodukovaného odpadu a tím snížit ekologické zatížení naší planety.

Navíc se tyto tašky jednoduše sbalí do malého balíčku, takže je můžete mít kdykoliv u sebe, nikdy vás nepřekvapí nákup a v supermarketu si nebudete muset brát igelitovou tašku.

Rozhodnete-li se používat tašku Envirosax, je to určitě krok správným směrem.  Budete se tak podílet na ochraně krajiny kolem nás.

Himalájské ajurvédské bylinné čaje

Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Himalájské ajurvédské bylinné čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil - harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Zdravá sůl

Bez soli není života. A přesto je konzumace soli v dnešní době zdraví velice škodlivá. Tento rozpor vzniká tím, že současná tzv. kuchyňská sůl má s prapůvodní solí jen velmi málo společného. Dnešní kuchyňská sůl (dále jen kuchyňská sůl) je téměř výlučně NaCl.

Přírodní krystalická himálajská sůl je mnohem více než jen NaCl: „skládá se nejen ze dvou, ale ze všech přírodních prvků“. Jsou to přesně ty přírodní prvky, z kterých se skládá naše tělo a z kterých kdysi vznikl náš život v praoceáně.

Probiotika jako prevence i lék

S probiotiky vytvoříte ideální střevní mikrofloru, která je důležitá nejen pro dobrou funkci trávicího ústrojí, ale i pro posílení imunity. Zvolte Lactomax či Acidotikum pro správnou funkci tenkého i tlustého střeva (normalizaci konzistence stolice - ochranu proti průjmu, pomoc při zácpě).

Probiotika jsou nezbytná pro obnovení správné mikroflory po užívání antibiotik, hormonů a při střevních zánětech - zničí škodlivé bakterie. Jsou důležitou prevencí vzniku žaludečních vředů či rakoviny střev.