Katalog

Články

Ayurveda

Ayurveda
Ayurveda, vědění o dlouhém a zdravém životě, zažívá v posledních letech novou pozornost a ocenění. Ayurveda je nejstarší léčebnou metodou světa, která působí blahodárně a celistvě na tělo, mysl i ducha. Vznikla před 5000 lety v Indii, odkud se pak rozšířila do dalších částí světa. Mnoho přírodních léčebných metod vychází právě z ní.
 
Tato nauka o životě se neomezuje jen na člověka izolovaně, ale  zabývá se jím jako součástí přírody. Kdo se odvrátí od přírody, není schopen života na dlouho. Z ayurvedského pohledu vznikají mnohé nemoci z důvodů, že se společnost či jednotlivec protiví přirodě, nežije v souladu s ní.
 
Naše tělo je v pojetí ayurvedy "nádobou nesmrtelnosti", která  v sobě přechovává vědomí a podvědomí, protože z nich vzniká.
 
Měli bychom každodenním událostem dávat méně významu. Nenechat se příliš od životních příhod ovlivňovat a ztratit tak pouto se svým nitrem,  to je důležitý aspekt při terapii podle ayurvedy. Jakmile je vnějšími (či vnitřními) vlivy narušena přirozená rovnováha uvnitř nás, dochází k projevům, které vnímáme jako nemoc. Podle ayurvedy tělo, mysl a duch utvářejí v součinnosti harmonii a rovnováhu. Vnějšími a vnitřními faktory, které narušují rovnováhu, je způsob života, stres, pracovní a rodinné vztahy, stravovací návyky, emoce, roční období apod. - Pokud ¨je rovnováha  narušena na delší dobu, vzniká nemoc. K jejímu léčení je nutné najít, čím byla narušeno rovnováha.
 
Ayurveda se nezabývá léčením jednotlivých orgánů či potlačením projevů nějakého zdravotního problému, ale hledá vždy kořen, tj. příčinu nemoci, léčí vždy celé tělo, mysl a duši. Tím se liší od klasické medicíny, která  často potlačuje vnější symptomy nemoci, ale neléčí příčinu.
 
Hlavním principem ayurvedy je život v souladu s osobní konstitucí člověka a s přírodními zákony. Ayurveda klade velký důraz na správný životní styl, na prevenci a udržování zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení.
 

Léčení probíhá vždy jen pomocí přírodních prostředků, liší se u každého člověka dle jeho konstituce a používá se při ní i různých terapií, např. aromaterapie, terapie barvami, relaxace, meditace, masáže, bylinná léčba (čaje, extrakty), pohyb (cvičení), strava, detoxikace organismu.

Důležitost vlákniny v naší stravě!

 

 

 

 

 

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie.Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Buďte vždy elegantní !

Ekologické tašky Envirosax

Hlavní myšlenkou a smyslem výroby těchto krásných ekologických tašek je snížit množství vyprodukovaného odpadu a tím snížit ekologické zatížení naší planety.

Navíc se tyto tašky jednoduše sbalí do malého balíčku, takže je můžete mít kdykoliv u sebe, nikdy vás nepřekvapí nákup a v supermarketu si nebudete muset brát igelitovou tašku.

Rozhodnete-li se používat tašku Envirosax, je to určitě krok správným směrem.  Budete se tak podílet na ochraně krajiny kolem nás.

Himalájské ajurvédské bylinné čaje

Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Himalájské ajurvédské bylinné čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil - harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Zdravá sůl

Bez soli není života. A přesto je konzumace soli v dnešní době zdraví velice škodlivá. Tento rozpor vzniká tím, že současná tzv. kuchyňská sůl má s prapůvodní solí jen velmi málo společného. Dnešní kuchyňská sůl (dále jen kuchyňská sůl) je téměř výlučně NaCl.

Přírodní krystalická himálajská sůl je mnohem více než jen NaCl: „skládá se nejen ze dvou, ale ze všech přírodních prvků“. Jsou to přesně ty přírodní prvky, z kterých se skládá naše tělo a z kterých kdysi vznikl náš život v praoceáně.

Probiotika jako prevence i lék

S probiotiky vytvoříte ideální střevní mikrofloru, která je důležitá nejen pro dobrou funkci trávicího ústrojí, ale i pro posílení imunity. Zvolte Lactomax či Acidotikum pro správnou funkci tenkého i tlustého střeva (normalizaci konzistence stolice - ochranu proti průjmu, pomoc při zácpě).

Probiotika jsou nezbytná pro obnovení správné mikroflory po užívání antibiotik, hormonů a při střevních zánětech - zničí škodlivé bakterie. Jsou důležitou prevencí vzniku žaludečních vředů či rakoviny střev.