Katalog

Články

Léčivé rostliny

Bylinky pro zdraví

Bylinky pro zdraví

Všichni máme nějakou představu o tom, jak vznikla moderní lékařská věda. Víme, že medicína se vyvíjela do svého současného stavu po tisíce let stejně jako matematika či astronomie. Ale někdy zapomínáme, že nechirurgická medicína byla téměř vždy postavena na užívání léčivých rostlin.
Sběr, sušení a skladování léčivých rostlin

Sběr, sušení a skladování léčivých rostlin

Sběrem léčivých rostlin či jejich částí se rozumí získávání přírodních rostlinných materiálů z divoce rostoucích rostlin ve volné přírodě.
Základní účinné látky léčivých rostlin a jejich vlastnosti

Základní účinné látky léčivých rostlin a jejich vlastnosti

Léčivé rostliny, léčivky, jsou rostliny, které se využívají k přímému léčení nemocí nebo k jejich předcházení a slouží i jako suroviny k výrobě léčiv. Podstatou léčebného působení je obsah biologicky účinných látek v rostlinách, vznikajících a ukládajících se v jejich různých částech.
Příprava léků z léčivých bylin

Příprava léků z léčivých bylin

Využít byliny můžeme ve formě odvarů, nálevů, výluhů, sirupů, šťáv, likérů, vín, kloktadel, obkladů, koupelí, mazání a mastí.
Jak pěstovat bylinky

Jak pěstovat bylinky

Domácnost ozdobená živými rostlinami má vždy příjemnou a povzbuzující atmosféru. Pokud se však rozhodnete pro bylinky, nabídnou vám kromě toho i dávku čerstvých vitaminů a dalších látek prospěšných zdraví. Využijete je k ochucení při přípravě studených i teplých jídel.
Pro lehký krok

Pro lehký krok

Pocit "těžkých nohou" zná asi každý, kdo musel dlouho stát na místě bez možnosti odpočinout si a svým nohám ulevit. Nejvíce by o těchto nepříjemných pocitech mohli vyprávět lidé, kteří musejí stát dlouhé hodiny v zaměstnání. Pokud má člověk navíc genetickou dispozici ke vzniku žilní nedostatečnosti, je opatrnost skutečně na místě!
Je alternativou léčivá moc přírody?

Je alternativou léčivá moc přírody?

Rostlinoléčba, bylinkářství, fytoterapie to jsou tři různé názvy pro ten obor alternativní medicíny, který uzdravuje pomocí léčivých rostlin nebo jejich výtažků. Už staří Sumerové, Babylóňané a Asyřané znali mnoho druhů léčivých rostlin.
Jak používat koření a bylinky

Jak používat koření a bylinky

Jak nasušit nasbírané bylinky, jak je skladovat a konečně jak je to s bylinkami a kořením při vaření vám právě teď poradíme.
Zpracování bylinek

Zpracování bylinek

Jak naložit s úrodou bylinek a uchovat jejich jedinečné vůně a chuti ? Kromě moderních metod fungují i metody prababiček.
Bez pilulek

Bez pilulek

Jsou lékaři, kteří za určitých podmínek alternativní léčbu doporučí, protože podle jejich názoru může pomoci stejně, někdy dokonce i lépe než tradiční léky.
Anýz - ochrana a nesmrtelnost

Anýz - ochrana a nesmrtelnost

Tato jednoletá, asi 70 cm vysoká bylina s přímou lodyhou pochází z Blízkého východu a u nás se pěstuje na zahrádkách. Poznáme ji i podle toho, že horní listy má jedenkrát až třikrát zpeřené, s čárkovitými až niťovitými lístky.
Trápí Vás hučení v uších

Trápí Vás hučení v uších

Tento nepříjemný problém může být dlouhotrvající, úporný a neodbytný. Hučení v uších souvisí hlavně s vnitřním strachem, například o svoje blízké. Přestaňte se trápit, zkuste se od starostí vnitřně oprostit. Pomoci si můžete i bylinkami...
Myrha - posvátné vykuřovadlo

Myrha - posvátné vykuřovadlo

Myrha je pryskyřice, která se již od starověku pálila v chrámech a domech bohatých lidí; při tom vznikal vonný dým. Sloužila rovněž jako léčebný prostředek, a to jak ve starém Egyptě, Řecku a Římě, tak v Číně a Indii. Často se míchala s jinými vykuřovadly, především kadidlem
Kouzlo Aloe Vera

Kouzlo Aloe Vera

Rostliny Aloe Vera jsou suchomilné až sukulentní tučnolisté rostliny s masitými, často na okraji různě trnitě zubatými listy. V listech některých druhů Aloe Vera jsou obsaženy sekreční buňky produkující látky s léčivými účinky. Z listů Aloe Vera perfoliata se získává mauricijské konopí.
Saturejka

Saturejka

Jedná se o siličnatou bylinu. Při rozemnutí listů nebo jen „pohlazení" cítíme pronikavou, ostře kořennou vůni silice, kterou získáváme destilací vodní párou. Hořká a palčivá chuť saturejky, stejně jako její povaha, svědčí o silných dezinfekčních účincích.

celkem 17 záznamů na 2 stránkách.

Psyllium, aneb zácpa je příliš velký luxus


Zácpu (obstipaci) nebere řada lidí pořád ještě dost vážně. Přitom je zácpa, zadržující v těle produkty rozkladu jako septik, jednou z hlavních příčin stárnutí a různých typů vážných nemocí až po rakoviny, zejména nejčastější z nich - rakovinu tlustého střeva. Zácpa působí zhoubně i na pleť, proto si nejúspěšnější francouzské modelky aplikují pravidelně klystýr. Zácpu ovšem mít nemusíme. V podstatě je produktem lajdáctví.


Doporučení: Jedním z nejlepších regulátorů pravidelné zdravé stolice je užívání 1 až 2 lžiček rozdrcených obalů semene indického jitrocele (psyllia).


Přírodní vláknina Psyllium vypuzuje stolici mechanickou silou. Na rozdíl od řady projímadel není návykové. Dovede zvětšit až čtrnáctkrát svůj objem a při trochu pravidelnější konzumaci působí ve střevech asi jako kartáč. Brání vzniku polypů, příznivě ovlivňuje už existující, a tím, že nedovolí stolici ve střevech kvasit a hnít, ochraňuje játra, čistí krev a dokonce snižuje hladinu cholesterolu (rovněž produktu nedokonalého spalování).


Psyllium má i jiná nesporná plus:

  • obsahuje kyselinu křemičitou, důležitou pro kvalitu vlasů, zubů, nehtů a pleti
  • obsahem vápníku se podílí na správné hustotě kostí
  • obsahem draslíku a pektinů zase na činnosti srdce
  • tlumí kašel, je protizánětlivé až antibiotické, je hojivé
  • tím, že usiluje o správnou konzistenci stolice (ani tuhou, ani řídkou), umí stolici podle potřeby také zahustit
  • pohlcuje nadbytečnou vodu za vzniku hojivého gelu, blahodárně působícího na sliznice žaludku a střev. Této vlastnosti indického jitrocele se s úspěchem využívá u vředové choroby tlustého střeva a dokonce u Crohnovy nemoci provázené průjmy. Užití psyllia zde musí být velmi pozvolné, nejlépe v množství čtvrt lžičky několikrát denně
  • u průjmů navíc doporučují indičtí odborníci nerozpouštět psyllium v tekutině, nýbrž v jogurtu. Je patrné, že pravidelné užívání obalů semen indického jitrocele má téměř univerzální ozdravující účinek na lidský organizmus.

Autoři článku:
RNDr. Pavel Popov