Katalog

Články

Koriandr

Koriandr

Koriandr setý (Coriandrum sativum) je jednoletá rostlina, která má široké použití jako léčivka i jako kořenina. Její oblý, jemně rýhovaný stonek je v horní části rozvětvený a dorůstá asi do půl metru. Spodní listy jsou široké, mají výraznou chuť i vůni, horní jsou jemně dělené a pálivé. V létě koriandr rozkvétá bnými květy. Semena jsou kulatá, asi
pět milimetrů velká, se zvlněnými světlejšími "žebírky".

Dva způsoby pěstování

Dává přednost teplejšímu slunečnému podnebí. Dobře se mu daří v hluboce zpracovaných středních hlinitých půdách, s dobrou zásobou vápníku a fosforu. Pěstujeme ho ze semen dvěma způsoby; buď z jarního výsevu v březnu až dubnu, nebo jako ozimý s výsevem v srpnu až září.

Osivo vyséváme do řádků asi 30 cm od sebe, po vzejití rostlinky vyjednotíme na 8 až 15 cm.Řádky udržujeme čisté, bez plevelů. Ozimý způsob pěstování je výhodnější proto, že rostliny dobře využijí zimní vláhu.

Listy koriandru jsou chutné a pužívají se do různých jídel. Mají ostrou olejovitou chuť se zemitou příchutí. Sklízejí se před květem brzy kvetou a porost rovnoměrně dozrává a úroda semen je vyšší. Můžeme ho ale použít jen tam, kde očekáváme dostatečnou sněhovou pokrývku, proto tento způsob pěstování využíváme jen ve středních polohách.

Sklizeň a sušení


Vegetační doba koriandru je 20 - 28 týdnů, při podzimním výsevu je samozřejmě delší. Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou. Svázané snopečky necháme na chráněném místě doschnout, suchá semena opatrně vymneme a vyčistíme. Při umělém sušení nesmí teplota sušení překročit 40 °C. Zcela suchá semena uskladňujeme v dobře uzavřených nádobách, které je chrání před světlem a vlhkem.

 ................více 

Psyllium, aneb zácpa je příliš velký luxus


Zácpu (obstipaci) nebere řada lidí pořád ještě dost vážně. Přitom je zácpa, zadržující v těle produkty rozkladu jako septik, jednou z hlavních příčin stárnutí a různých typů vážných nemocí až po rakoviny, zejména nejčastější z nich - rakovinu tlustého střeva. Zácpa působí zhoubně i na pleť, proto si nejúspěšnější francouzské modelky aplikují pravidelně klystýr. Zácpu ovšem mít nemusíme. V podstatě je produktem lajdáctví.


Doporučení: Jedním z nejlepších regulátorů pravidelné zdravé stolice je užívání 1 až 2 lžiček rozdrcených obalů semene indického jitrocele (psyllia).


Přírodní vláknina Psyllium vypuzuje stolici mechanickou silou. Na rozdíl od řady projímadel není návykové. Dovede zvětšit až čtrnáctkrát svůj objem a při trochu pravidelnější konzumaci působí ve střevech asi jako kartáč. Brání vzniku polypů, příznivě ovlivňuje už existující, a tím, že nedovolí stolici ve střevech kvasit a hnít, ochraňuje játra, čistí krev a dokonce snižuje hladinu cholesterolu (rovněž produktu nedokonalého spalování).


Psyllium má i jiná nesporná plus:

  • obsahuje kyselinu křemičitou, důležitou pro kvalitu vlasů, zubů, nehtů a pleti
  • obsahem vápníku se podílí na správné hustotě kostí
  • obsahem draslíku a pektinů zase na činnosti srdce
  • tlumí kašel, je protizánětlivé až antibiotické, je hojivé
  • tím, že usiluje o správnou konzistenci stolice (ani tuhou, ani řídkou), umí stolici podle potřeby také zahustit
  • pohlcuje nadbytečnou vodu za vzniku hojivého gelu, blahodárně působícího na sliznice žaludku a střev. Této vlastnosti indického jitrocele se s úspěchem využívá u vředové choroby tlustého střeva a dokonce u Crohnovy nemoci provázené průjmy. Užití psyllia zde musí být velmi pozvolné, nejlépe v množství čtvrt lžičky několikrát denně
  • u průjmů navíc doporučují indičtí odborníci nerozpouštět psyllium v tekutině, nýbrž v jogurtu. Je patrné, že pravidelné užívání obalů semen indického jitrocele má téměř univerzální ozdravující účinek na lidský organizmus.

Autoři článku:
RNDr. Pavel Popov