Katalog

Články

Příprava léků z léčivých bylin

Příprava léků z léčivých bylin
Odvar : bylinu přelijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Kořeny a kůru vaříme 1/2 - 1 hodinu, ostatní části rostliny 10 - 15 minut. Siličnaté byliny přidáváme až po uvaření a necháme v odvaru 5 minut pod pokličkou louhovat. Odvar scedíme nebo přelijeme přes pláténko. Vody dáváme o 1/3 více ( při 10 minutovém varu) nebo dvojnásobné množství ( při 1h varu), než kolik potřebujeme odvaru.

Nálev: bylinu navlhčíme, aby se lépe smáčela, přelijeme vařicí vodou a necháme 15 minut pod pokličkou louhovat. Po vychladnutí scedíme přes sítko nebo pláténko.

Výluh: bylinu přelijeme studenou vodou a necháme 24 hodin stát. Scedíme přes sítko.

Tinktura: bylinu zalijeme lihem, vodkou, slivovicí nebo jiným destilátem a v dobře uzavřené láhvi necháme 5 až 10 dnů stát při pokojové teplotě. Potom opatrně přecedíme do jiné sklenice. Užívá se po kapkách.

Sirup:
suché byliny celé zalijeme studenou vodou, aby byly ponořeny a necháme 24hodin stát. Druhý den je 1/4 hodiny povaříme, potom vylisujeme a šťávu dále uvaříme s cukrem, a to na mírném ohni za stálého míchání, dokud se hmota netáhne jako med. Na 1kg šťávy dáváme 1,5 kg cukru. Při výrobě sirupu můžeme použít též čerstvé byliny.

Šťáva:
čerstvé byliny vylisujeme v lisovacím strojku na ovoce nebo rozmačkáme a protlačíme přes pláténko. K lisování jsou vhodné nerezové, smaltované nebo porcelánové nádoby, aby nedocházelo k nežádoucí reakci s kovem.

Likér: šťávu z bylin nebo jejich plodů procedíme přes pláténko, přidáme citron nebo kyselinu citonovou a na litr šťávy 10g hřebíčku. Můžeme přidat skořici.

Kloktadlo: ke kloktání používáme odvar z bylin, nálev nebo lihový extrakt (tinktura) ředěný vodou.

Obklad:
k obkladům používáme odvar z bylin, výluh nebo nálev, teplý nebo studený.

Koupel: bylinné koupele připravujeme z odvaru bylin nebo ze směsi odvaru a nálevu, které přidáváme do vodní lázně.

Mazání: suché byliny zalijeme dobrým stolním olejem (olivový, slunečnicový), aby byly ponořené. Necháme stát alespoň 1 týden a pak přecedíme.

Mast: roztopíme 500g tuku (vazelína, sádlo, máslo), do něhož vložíme 3 hrstě nadrobno nasekaných bylin a necháme na mírném ohni po dobu 3 hodin(nesmí se připálit!). Směs necháme stát do druhého dne, pak ji znovu roztopíme a vmícháme 100g včelího vosku. Přecedíme do skleniček a po vychladnutí uložíme do ledničky.

Prášek: drogu rozdrtíme, roztlučeme v hmoždíři nebo umeleme a prosejeme na moučném sítku. Ukládáme do skleněných nádobek s uzávěrem Pozor: aromatické byliny (máta,meduňka,bazalka) se rozmělňují těsně před použitím.

Na závěr pár tipů ke způsobu vaření: horkou vodou bez vaření se prolévají byliny určené k léčení nervů. Luhují se dle druhu 5 - 20 minut. 1 minutu se vaří byliny ke snížení krevního tlaku ak čištění krve; 2 minuty pak byliny žaludeční, jež louhujeme ještě 5 - 10 minut. Byliny používané k léčení horních cest dýchacích vaříme 10 minut, necháme chvíli louhovat a po scezení sladíme medem.

Autor: Pavla Zigová

Psyllium, aneb zácpa je příliš velký luxus


Zácpu (obstipaci) nebere řada lidí pořád ještě dost vážně. Přitom je zácpa, zadržující v těle produkty rozkladu jako septik, jednou z hlavních příčin stárnutí a různých typů vážných nemocí až po rakoviny, zejména nejčastější z nich - rakovinu tlustého střeva. Zácpa působí zhoubně i na pleť, proto si nejúspěšnější francouzské modelky aplikují pravidelně klystýr. Zácpu ovšem mít nemusíme. V podstatě je produktem lajdáctví.


Doporučení: Jedním z nejlepších regulátorů pravidelné zdravé stolice je užívání 1 až 2 lžiček rozdrcených obalů semene indického jitrocele (psyllia).


Přírodní vláknina Psyllium vypuzuje stolici mechanickou silou. Na rozdíl od řady projímadel není návykové. Dovede zvětšit až čtrnáctkrát svůj objem a při trochu pravidelnější konzumaci působí ve střevech asi jako kartáč. Brání vzniku polypů, příznivě ovlivňuje už existující, a tím, že nedovolí stolici ve střevech kvasit a hnít, ochraňuje játra, čistí krev a dokonce snižuje hladinu cholesterolu (rovněž produktu nedokonalého spalování).


Psyllium má i jiná nesporná plus:

  • obsahuje kyselinu křemičitou, důležitou pro kvalitu vlasů, zubů, nehtů a pleti
  • obsahem vápníku se podílí na správné hustotě kostí
  • obsahem draslíku a pektinů zase na činnosti srdce
  • tlumí kašel, je protizánětlivé až antibiotické, je hojivé
  • tím, že usiluje o správnou konzistenci stolice (ani tuhou, ani řídkou), umí stolici podle potřeby také zahustit
  • pohlcuje nadbytečnou vodu za vzniku hojivého gelu, blahodárně působícího na sliznice žaludku a střev. Této vlastnosti indického jitrocele se s úspěchem využívá u vředové choroby tlustého střeva a dokonce u Crohnovy nemoci provázené průjmy. Užití psyllia zde musí být velmi pozvolné, nejlépe v množství čtvrt lžičky několikrát denně
  • u průjmů navíc doporučují indičtí odborníci nerozpouštět psyllium v tekutině, nýbrž v jogurtu. Je patrné, že pravidelné užívání obalů semen indického jitrocele má téměř univerzální ozdravující účinek na lidský organizmus.

Autoři článku:
RNDr. Pavel Popov