Katalog

Články

Pro lehký krok

Pro lehký krok

Pocit "těžkých nohou" zná asi každý, kdo musel dlouho stát na místě bez možnosti odpočinout si a svým nohám ulevit.

Nejvíce by o těchto nepříjemných pocitech mohli vyprávět lidé, kteří musejí stát dlouhé hodiny v zaměstnání. Pokud má člověk navíc genetickou dispozici ke vzniku žilní nedostatečnosti, je opatrnost skutečně na místě! Osoby trpící projevy žilní nedostatečnosti by se měly o zdraví svých končetin náležitě starat.

CO TEDY MŮŽE VAŠIM NOHÁM ULEVIT?
Odpovědí na tuto otázku mohou být léčivé rostliny, které pomáhají posilovat cévní stěny. snižovat tvorbu otoků a zmírňovat únavu nohou. Cévní čaj s pohankou - bylinný čaj sypaný - posiluje cévní systém a je vhodný při potížích s křečovými žilami, hemoroidy, tvorbě modřin a při praskání žilek. Ayurvédský čaj Abhaya je nejlepší péčí o žilní systém a krevní oběh. Působí jako prevence trombózy, embolie, infarktu myokardu a cévních mozkových příhod.Bylinný čaj Rutinová bomba má především vysoký obsah dobře vstřebatelného přírodního rutinu (vitamin P), který je nezbytný pro kvalitu cév a žil. Zpevňuje cévní stěny a zvyšuje jejich odolnost a elasticitu (pružnost), snižuje riziko vzniku křečových žil a hemoroidů, je výbornou prevencí infarktů a mozkových příhod.

Z bylin např. borůvky působí jako antioxidanty a podporují revitalizaci unavených nohou. Důležitou rostlinkou je i gotu kola pomáhající udržovat správný žilní oběh - stejně jako známé ginkgo biloba.

Jírovec maďal je poměrně mladou léčivkou. Účinnými složkami kaštanu jsou aescin, aesculin, flavonoidní glykosidy a třísla. Aescin má zesilující účinek na žilní stěny a zvyšuje jejich pružnost. Pro tyto své vlastnosti se používá z něho připravený kaštanový gel zejména jako podpůrný prostředek při léčbě křečových žil a hemoroidů, při žilní a vlásečnicové nedostatečnosti.

Bylinný gel Venuregen působí také na zpevňování žilních stěn, zvyšuje jejich pružnost. Je vhodný jako podpůrný prostředek při léčbě křečových žil.

Příznivě působí na křečové žíly také měsíčková mast či měsíčkový olej,  účinným regulátorem žilního systému je i extrakt (tinktura) z jeřábu oskeruše.

Psyllium, aneb zácpa je příliš velký luxus


Zácpu (obstipaci) nebere řada lidí pořád ještě dost vážně. Přitom je zácpa, zadržující v těle produkty rozkladu jako septik, jednou z hlavních příčin stárnutí a různých typů vážných nemocí až po rakoviny, zejména nejčastější z nich - rakovinu tlustého střeva. Zácpa působí zhoubně i na pleť, proto si nejúspěšnější francouzské modelky aplikují pravidelně klystýr. Zácpu ovšem mít nemusíme. V podstatě je produktem lajdáctví.


Doporučení: Jedním z nejlepších regulátorů pravidelné zdravé stolice je užívání 1 až 2 lžiček rozdrcených obalů semene indického jitrocele (psyllia).


Přírodní vláknina Psyllium vypuzuje stolici mechanickou silou. Na rozdíl od řady projímadel není návykové. Dovede zvětšit až čtrnáctkrát svůj objem a při trochu pravidelnější konzumaci působí ve střevech asi jako kartáč. Brání vzniku polypů, příznivě ovlivňuje už existující, a tím, že nedovolí stolici ve střevech kvasit a hnít, ochraňuje játra, čistí krev a dokonce snižuje hladinu cholesterolu (rovněž produktu nedokonalého spalování).


Psyllium má i jiná nesporná plus:

  • obsahuje kyselinu křemičitou, důležitou pro kvalitu vlasů, zubů, nehtů a pleti
  • obsahem vápníku se podílí na správné hustotě kostí
  • obsahem draslíku a pektinů zase na činnosti srdce
  • tlumí kašel, je protizánětlivé až antibiotické, je hojivé
  • tím, že usiluje o správnou konzistenci stolice (ani tuhou, ani řídkou), umí stolici podle potřeby také zahustit
  • pohlcuje nadbytečnou vodu za vzniku hojivého gelu, blahodárně působícího na sliznice žaludku a střev. Této vlastnosti indického jitrocele se s úspěchem využívá u vředové choroby tlustého střeva a dokonce u Crohnovy nemoci provázené průjmy. Užití psyllia zde musí být velmi pozvolné, nejlépe v množství čtvrt lžičky několikrát denně
  • u průjmů navíc doporučují indičtí odborníci nerozpouštět psyllium v tekutině, nýbrž v jogurtu. Je patrné, že pravidelné užívání obalů semen indického jitrocele má téměř univerzální ozdravující účinek na lidský organizmus.

Autoři článku:
RNDr. Pavel Popov