Katalog

Články

Maca

Maca
Řeřicha peruánská - Lepidium meyenii

Maka je dvouletá bylina z čeledi brukvovitých (brassicaceae), pocházející z And centrální části Peru, kde roste ve výškách 4 000 – 5 000 m nad mořem. Vytváří podzemní bulvu, která slouží již tisíce let obyvatelům And jako významná součást potravy.

Traduje se, že v dobách největšího rozkvětu říše Inků konzumovali válečníci maku před válečnými taženími, aby se zvýšila jejich síla a udatnost. Po dobytí města však bylo její konzumování zakázáno, aby byly ochráněny ženy poražených nepřátel před zvýšenou sexuální aktivitou vítězů. První setkání Evropanů s makou je zaznamenáno z roku 1549, kdy Juan Tello de Soto Mayor přijal od domorodců maku jako cenný dar. Z té doby též pochází zmínka o použití maky jako platidla. Větší pozornosti se jí dostalo, když Španělé začali pronikat do vyšších nadmořských výšek a koně začali umírat a trpět různými nemocemi. Tehdy se jim dostalo od místních obyvatel rady krmit koně makou a zaznamenali výrazné výkonnostní a zdravotní zlepšení zvířat. Ovšem používání maky jako potraviny se více mezi kolonizátory nerozšířilo.

Podívejme se na tradiční užití v peruánské lidové medicíně. Z čerstvé nebo sušené bulvy se připravuje kaše, džem nebo koktejl. Nachází uplatnění při léčbě neplodnosti a to jak mužské i ženské, při menstruačních poruchách, tuberkulóze, chudokrevnosti, rakovině žaludku a jako významný imunostimulační prostředek. Farmaceutické léčebné množství se udává v rozmezí 1 až 4 čajové lžičky denně sušeného kořene při pravidelném užívání.

V posledních několika letech se mace dostává velké pozornosti amerických a evropských farmaceutických firem. Sušený prášek nebo gelatizovaná maka je dodávána většinou v malých kapslích jako zázračné afrodisiakum a vitalizér.

Uvádíme zde ukázkou výsledky jedné z mnoha publikovaných studií:

Byl vybrán zkušební vzorek mužů ve věku 20 - 40 let. Sledovaní muži byli rozděleni do skupin dostávajících maku a placebo v souladu s přijatou léčbou. Zkouška se uskutečnila v období od prosince 2000 do května 2001 pod patronací peruánské University Cayetano Heredia, fakulty přírodovědecké, filosofické a Institutu pro výzkum vysočin ( vysokých hor). Šéfem výzkumu byl Dr. Gustavo Gonzáles, dále spolupracovali Amanda Cordova, Arturo Chung, Arturo Villena, Carmen Goňez, Karla Vega, Julio Rubio, Manuel Gasco, Carla Gonzáles, Sharon Castillo a Diana Garayar.

Hemodynamické (krevní) aspekty
- léčba pomocí maky příznivě ovlivňuje snížení diastolického arteriálního tlaku
- maka nezpůsobuje změny srdeční frekvence ani okysličování krve
- v průběhu testu nebyl ovlivněn hematokrit, přičemž nebyl vyloučen antianemický efekt

Nutriční (výživové) aspekty
- maka působí významně jako energizér
- energizační efekt může být zapřičiněn zvyšováním hladiny hormonů v séru (v důsledku podání maky)
- maka potenciovala energii využitím energetických reserv v tukové tkáni organismu
- maka nezvyšovala hladinu jodu v moči
- maka výrazně posilovala růst svalové hmoty

Duševní stav
- maka zlepšovala duševní stav (schopnost soustředění, koncentrace atd....) u mužů
- vlivem léčby makou se velkým dílem zvyšuje hladina vylučování DHEA (matečný hormon)

Pocity úzkosti
- placebo snížilo pocit úzkosti
- želatinované tablety maky snížily výrazně pocity úzkosti po dvou týdnech od počátku podávání maky

Stres
- léčba makou redukuje nevyváženost myšlení, výrazně podporuje odolnost vůči stresu
- maka celkově snížila stres

Sexuální a reprodukční funkce
- maka zvýšila úroveň sexuální touhy
- podávání maky neovlivnilo hladiny HL úrovní
- podávání maky zvýšilo plodnost u mužů, množství, pohyb a rychlost spermatu a rychlost spermatozoidů

ZÁVĚR:
Maca andina (Lepidium meyenii Walp, l. peruvianum)
  • zlepšuje duševní stav
  • snižuje pocity úzkosti
  • snižuje stres
  • zlepšuje odolnost vůči stresu
  • zvyšuje hladinu adrenálního androgenu (mužský pohlavní hormon)
  • zvyšuje sexuální touhu (libido)
  • zlepšuje erekci
  • zvyšuje počet a pohyblivost spermií
Kontraindikace:
- nejsou popisovány

Vedlejší účinky:
- nejsou popisovány

Bylinné a kořeněné soli

Bylinné a kořeněné soli Cereus nabízí lahodné spojení himálajské krystalické růžové soli se směsí kvalitních bylinek v BIO kvalitě. Dobrou chuť!

Koupelová sůl

Himálajská sůl Cereus je vytěžena z jednoho z nejstarších přírodních zdrojů na zemi. Obsahuje řadu minerálních látek a stopových prvků. Koupel v ní je příjemná, osvěžující relaxace očistná pro kůži, vlasy, ale i klouby a tkáně. Pomocí osmózy uvolňuje z těla škodlivé a jedovaté látky a doplňuje minerály.

Čakrové svíce

Čakry jsou energetická centra v těle, která se mohou aktivovat barvami. Jasnovidní lidé  barvy čaker vidí. Když jsou všechny barvy jako v duze rovnoměrně aktivovány, procitne člověk ve svůj plný potenciál. Pokud dokážeme udržet naše čakry v harmonii, ovlivníme tím velmi pozitivně naše fyzické i duševní zdraví.