Guarana

Paullinia cupana, Paulinie nápojná

Guarana, známá také jako paulinie nápojná, se vyskytuje v Jižní Americe. Dorůstá do výšky 10-12 metrů a má drobné bílé, žluté či nazelenalé květy, které vytváří malé trsy. Plodí červené plody, které v sobě ukrývají černé semeno. Snadno vám tak mohou připomínat oko. Černé semeno je obalené v dužnaté slupce, které při dozrávání začíná praskat. Semeno se tak postupně dostává na svět. Guarana se pěstuje podobně jako vinná réva a své plody lidstvu dává v období říjnu a listopadu.

Guarana - Paullinia cupana - CestaBylin

Guarana obsahuje 2× více kofeinu než káva

Guarana v sobě obsahuje kofein ve velkém množství. Najdeme ho u ni v poměru 4-8 %, což je dvakrát tolik, než má káva. Díky svým látkám theofilinu a theobrominu je účinek kofeinu mnohem delší než u kávy, vydrží až 5 hodin. Proto se guarana používá do mnoha energetických nápojů. Mimo to obsahuje i vitamíny skupiny A, B, C i E a další tělu prospěšné minerální látky.

Guarana má pozitivní vliv na nervový systém a mozkovou činnost

Guarana má silné stimulační účinky. Má vliv na celou centrální nervovou soustavu. Výrazně podporuje koncentraci, zlepšuje náladu a preventivním užíváním lze předcházet depresím. Osvědčila se jako vhodný prostředek při hubnutí, protože potlačuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus tuků. Guarana je považována také za afrodiziakum. Má kladný vliv na mužskou potenci.

Guarana zlepšuje duševní i fyzický výkon

Guarana se také používá pro lepší fyzický výkon. Mírně také zvyšuje fyzickou výdrž. Užívá se při léčbě chronického únavového syndromu, kdy pomáhá vyrovnat energetický systém v organismu. Zlepšuje také paměť, a tak ji využívají nejen studenti při učení ve zkouškovém období.

Pomáhá při úzkostlivých stavech i migrénách

Některá studia pracovala na účincích guarany při úzkostlivých stavech. Dobrovolníci, kteří měli mírné obtíže s úzkostí, začali užívat guaranu 3× denně. U některých z nich se jejich stav zlepšil po 28 dnech pravidelného užívání. Za to jihoamerické domorodé kmeny užívají guaranu při migréně a bolestech hlavy. Doporučuje se i pro zmírnění bolestí kloubů a zad. Můžete ji užívat i na revma, chronický průjem a při potížích s celulitidou. 

Guarana má léčivé účinky v případě:

Orgány:

Mozek

Problematika:

Celulitida

Deprese

Duševní pohoda

Energie a vitalita

Kosti a klouby

Migréna

Mozková činnost

Nevolnost a průjem

Posílení imunity

Posílení paměti

Posílení soustředění

Redukce hmotnosti

Revma

Sexualita - potence

Stres, nervozita a napětí

Úzkostlivé stavy

Zažívání a trávení

 

Guaranu najdete v těchto produktech:

Bylinné kapky:

Guarana - bylinné kapky - 50ml - Grešík

Byliny sypané:

Guarana semeno mleté - 50g - Grešík

Bylinné tinktury:

Guarana AF tinktura 50ml - Salvia Paradise

Tablety:

Guarana 800 mg - 90 tbl. - VitaHarmony

 

Chcete si přečíst o jiné bylince? 

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z