Katalog

Články

Rady a zkušenosti našich zákazníků

Maska z mrkve a droždí

Maska z mrkve a droždí

Používáme pro všechny typy pleti, docílíme vypnutou a opáleně zbarvenou kůži.
Do trošky mléka rozdrobíme droždí a doplníme strouhanou mrkvičkou, vymícháme hladkou hustou kašičku.
Nepřežeňte to s mlékem, protože  pak maska nepříjemně stéká a mine se to účinkem! Pokud je maska spíše hustší, přidejte pár kapiček olivového nebo slunečnicového oleje, tím se lépe do kůže vstřebá provitamin A z mrkve.
Necháme 20 minut působit a smyjeme.                  Autorka: M.Křoustková
Zábal z třezalky

Zábal z třezalky

Třezalka je perfektní tonikum pro pleť. Dodá jí takový zvláštní opálenější nádech a hezky ji vypne.
Vezmu hrst třezalky, přeliju 1/4 l vařící vody a nechám 15 min louhovat.

Autorka: M.Křoustková

Okurkové mléko

Okurkové mléko

Při péči o sušší pleť se osvědčilo okurkové mléko.

6-7 koleček okurky se vloží do sklenice mléka, nechá se do dalšího dne zkysnout.
Mléko naneseme na půl hodiny na pokožku a pak smyjeme vodou.
Napsala nám: M.Křoustková

 

Švestková pleťová maska

Švestková pleťová maska

Švestková pleťová maska je určena k ošetření mastné pleti s rozšířenými póry.

6-8 zralých švestek zbavíme pecek, rozmixujeme a smícháme s několika
kapkami mandlového oleje.
Naneseme na obličej, necháme 5 minut působit a smyjeme minerální vodou.
Autorka: M. Křoustková

V této rubrice chceme dát prostor vám, našim zákaznicím a zákazníkům, abyste se  mohli podělit s ostatními o své zkušenosti s využíváním darů přírody, které dokážeme více či méně využívat. 

Chceme zde uvádět vaše praktické rady, tipy a zkušenosti.

Velký podíl na vzniku této rubriky má paní Marie Křoustková z Jihlavy, jejímž koníčkem je přírodní léčení a má sbírku receptů, které mohou jistě mnoha lidem pomoci.
Má pravdu, jak nám napsala, že "mezi lidmi je poznatků nejvíce a když někdo přidá osobní zkušenost, tak je to k nezaplacení. Co člověk zkusí na sobě, to je nenahraditelnou zkušeností". 

Pište nám na e-mailovou adresu info@cestabylin.cz, rádi vaše zkušenosti zveřejníme (pokud si nepřejete uvést vaše jméno, tak to prosím připište).
Upozorňujeme, že neneseme odpovědnost za obsah uváděných zpráv.

Pokud není celý "recepis" uveden na přední straně, klikněte na název a otevře se vám celý text.

 

Pro unavená játra

Pro unavená játra

Při jakémkoli oslabení našeho organizmu jsou  nadměrně zatěžovaná naše játra. Při infekci bychom jim proto měli dopřát trochu úlevy v podobě stravy, ve které omezíme všechna tučná, příliš kořeněná a smažená jídla. A naopak přidáme více nízkotučných mléčných výrobků a mrkve.
M.Křoustková
Bolení v krku

Bolení v krku

Sádlový obklad
Při bolestech v krku si připravíme jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička).
Jídlem proti nachlazení

Jídlem proti nachlazení

 Je čas chřipek  a nepříjemného nachlazení, bolestí v krku i kloubů. Ne vždy je hned třeba nasypat do sebe velké množství prášků. Stále znovu se totiž potvrzuje, že pro naše zdraví je velmi důležité zejména to, co jíme. A tak i správně zvolený jídelníček může pomoci při prvních příznacích nemoci, a také ji účinně předcházet.

Unavené oči

Rychlá pomoc unaveným očím z počítače
Pěkný brambor vyndáme z chladu a nařežeme tenké plátky. Přiložíme na oči a lehneme si.
Vedle sebe dáme do misky další kolečka a jakmile máme pocit, že bramborová  kolečka na očích jsou již teplá a nechladí, prostě a jednoduše je odložíme do misky a vezmeme si nová.

Autorka: M.Křoustková

Střevní chřipky

Střevní chřipky

 V  současné době je jakási epidemie střevních chřipek, které se neustále vracejí a komplikují nám patřičně život. Pokud jsme se již nemocí zcela vyčerpali a jsme dehydrovaní a bez minerálních látek, doporučuji domácí předpis na
rehydratační tekutinu.
Univerzální ženský čistící čaj

Univerzální ženský čistící čaj

Gynekologický bylinný čaj - tzv. přírodně hormonální. Recept je předáván z generace na generaci a dokonce prý je autorkou babička slavné paní Mojžíšové.
Jde o univerzální čistící čaj ženského ústrojí - ať již jde o stav po kyretáži, neplodnost ale všeobecně nemoci gynekologického rázu.
Jablečný ocet

Jablečný ocet

Použití octa je opravdu velmi rozmanité - ať už v přírodní kosmetice, tak v léčbě chřipky (na 2 dl vody 2 lžíce octa) nebo jako prostředek při hubnutí atd.  .....

 

Skořicové mléko

Do hrníčku s mlékem dáme 1 kus celé skořice, mléko přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 5 minut. Na závěr přidáme lžíci medu.

Působí výborně při nachlazení, kdy máte hodně podrážděný krk.

Autorka: M.Křoustková


.

Mast na atopický ekzém

 

Léčba atopického ekzému je velmi svízelná a také ne každému zabere vše. Kdysi jsem někde vyčetla recepis na doma dělanou mast a kupodivu to tenkrát velmi zaúčinkovalo. Pokud chcete, zkuste i Vy.Zázvorový obklad

                           - na  krční svaly ztuhlé stresem
Čerstvý zázvor nastrouháme, vložíme do vody, přivedeme k bodu varu - zahříváme tak 3 minuty, ale voda NESMÍ bublat. V roztoku pak namočíme ručník, vyždímáme a opakovaně přikládáme na krk a ramena. Když pokožka zčervená, zabalíme se do deky a odpočíváme. 

Pomůže i při začínající migréně (dokáže ji zastavit) - obklad přiložíme na čelo. 

 Autorka: M.Křoustková

celkem 25 záznamů na 2 stránkách.

Důležitost vlákniny v naší stravě!

 

 

 

 

 

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie.Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Buďte vždy elegantní !

Ekologické tašky Envirosax

Hlavní myšlenkou a smyslem výroby těchto krásných ekologických tašek je snížit množství vyprodukovaného odpadu a tím snížit ekologické zatížení naší planety.

Navíc se tyto tašky jednoduše sbalí do malého balíčku, takže je můžete mít kdykoliv u sebe, nikdy vás nepřekvapí nákup a v supermarketu si nebudete muset brát igelitovou tašku.

Rozhodnete-li se používat tašku Envirosax, je to určitě krok správným směrem.  Budete se tak podílet na ochraně krajiny kolem nás.

Himalájské ajurvédské bylinné čaje

Himalájským bylinám se již po celá staletí připisuje léčivá moc při mnoha zdravotních potížích. Jsou základem tradičního ajurvédského lékařství, které je používá v nejrůznějších kombinacích. Himalájské ajurvédské bylinné čaje jsou jedinečnou kombinací těchto staletími prověřených bylin a jejich léčivých účinků. Výrazně přispívají k obnovení tělesných a duševních sil - harmonizují tělesné funkce, podporují látkovou výměnu, přispívají k lepšímu trávení i vyměšování a regenerují tělesné tkáně. Jejich specifické účinky při pravidelném používání příznivě působí na náš celkový zdravotní stav.

Zdravá sůl

Bez soli není života. A přesto je konzumace soli v dnešní době zdraví velice škodlivá. Tento rozpor vzniká tím, že současná tzv. kuchyňská sůl má s prapůvodní solí jen velmi málo společného. Dnešní kuchyňská sůl (dále jen kuchyňská sůl) je téměř výlučně NaCl.

Přírodní krystalická himálajská sůl je mnohem více než jen NaCl: „skládá se nejen ze dvou, ale ze všech přírodních prvků“. Jsou to přesně ty přírodní prvky, z kterých se skládá naše tělo a z kterých kdysi vznikl náš život v praoceáně.

Probiotika jako prevence i lék

S probiotiky vytvoříte ideální střevní mikrofloru, která je důležitá nejen pro dobrou funkci trávicího ústrojí, ale i pro posílení imunity. Zvolte Lactomax či Acidotikum pro správnou funkci tenkého i tlustého střeva (normalizaci konzistence stolice - ochranu proti průjmu, pomoc při zácpě).

Probiotika jsou nezbytná pro obnovení správné mikroflory po užívání antibiotik, hormonů a při střevních zánětech - zničí škodlivé bakterie. Jsou důležitou prevencí vzniku žaludečních vředů či rakoviny střev.