Působení esenciálních olejů při inhalaci

Esenciální oleje stejně jako jiné vůně vnímáme čichem. Jakmile desítky miliónů čichových čidel uvnitř nosních dírek identifikují vůni, jsou tyto informace dále přenášeny nervy do mozku, kde vyvolávají vzpomínky a ovlivňují emocionální a tělesné chování každého člověka.

Je dokázáno, že vůně ovlivňují a stimulují chuť, tělesnou teplotu, imunitu, myšlení, reakce, pohlavní touhu, náladu, tvořivost.Vůně vyvolávají psychologické a fyziologické reakce tím, že stimulují produkci endofrinů a neurotransmitorů v mozku. Přestože jsou esenciální oleje nástroji jemné terapie, mají sílu zasáhnout hluboko do psychiky. Tyto procesy mohou vyvolat různé pocity: mohou utišit bolest, zmírnit stres, navodit pocit sebevědomí a rovnováhy.

Působení esenciálních olejů při inhalaci - CestaBylin

Při vdechování vnikají siličné oleje do dýchacího ústrojí. V plicích se dále molekuly olejů váží k molekulám kyslíku, jsou rozváděny do krevního oběhu a cirkulují celým tělem. Uvnitř jednotlivých buněk aktivují tyto oleje schopnost sebeléčby.

Nejvyvinutější složkou rostliny je její esenciální olej. Nelze nahradit čisté silice za syntetické, co se týče terapeutické hodnoty éterických olejů. Některé vůně jsou velice úspěšně napodobeny jako náhražky, nemají však žádný význam pro meditační, terapeutické a léčebné procedury. Každá silice se skládá z mnoha účinných složek, jedna může působit jako konzervant, další může zvláčňovat pokožku a nebo odpuzovat hmyz. Žádná syntetická látka nedokáže nahradit všechny tyto aspekty. (Umělé náhražky jsou obvykle odvozeny z petroleje, který je neobnovitelným zdrojem a proto mohou způsobovat alergie nebo jejich použití je limitováno jen na určitou dobu. Jejich cena je samozřejmě nižší.)

Inhalace v praxi (terapeutická léčba):

  • Chcete-li okamžitě zmírnit pocit stresu, úzkosti nebo zmatku, nebo chcete jen tak vypnout, nadechněte se siličného oleje přímo z lahvičky nebo si nakapejte několik kapek na kapesník nebo polštář a vdechujte vůni tímto způsobem. Noste lahvičky při sobě, abyste si mohli navodit toto občerstvení kdykoliv během náročného dne.

Běžným a nejznámějším způsobem inhalace esenciálních olejů je jejich použití v aromalampách. Doporučené dávkování je 5-7 kapek éterického leje nakapat do vody v nádobce aromalampy, zapálená svíčka již sama začne ohříváním směsi postupně uvolňovat vůni do ovzduší. Bezpečným způsobem, kde nelze použití hořící svíčku, jsou různé keramické předměty, z nichž se po nakapání uvolňují látky esenciálních olejů.