Milí zákazníci, naši dopravci zaručují dodání zásilek do Vánoc pro balíčky podané do 16. prosince. Platí to tedy pro objednávky do 16. prosince 10:00 hod. Pro pozdější termín již nemůžeme zaručit, že se balíček objeví pod stromečkem. :)

Mangan

Nejprodávanější

Algarrobo - 60 kapslí - Dr. Popov
260 Kč –8 %
Původně: 260 Kč  (–8 %)
240 Kč
aronie
33 Kč –18 %
Původně: 33 Kč  (–18 %)
27 Kč
Detail
13 položek celkem

Cena

27340
127340

Značky

Položek k zobrazení: 13

Mangan patří mezi mnoha prvky v těle, proto je třeba dbát na jeho správné a pravidelné doplňování přirozenou stravou. Podporuje vstřebávání vitaminu C a B1, pozitivně ovlivňuje krvetvorbu a v kombinaci s kobaltem dokonce zabraňuje předčasnému šedivění vlasů, kdy působí jako antioxidant.

Správná činnost mozku a nervové soustavy se bez manganu také neobejde. Je rovněž důležitý pro správný metabolismus tuků a cukrů. Zvyšuje činnost imunitního systému, podporuje vyplavování škodlivin z těla a vyrovnává hladinu cholesterolu v krvi. Je nezbytný pro správnou mineralizaci kostí.

Pestrá strava zaručí, že budete mít manganu v těle dostatek. Pokud dojde k předávkování, tělo jeho přebytek jednoduše vyloučí. Může se i stát, že se manganem nadměrně předávkujete. To nastává v případě, že používáte příliš velké množství manganu jako doplněk stravy. Mohou se pak projevit zažívací potíže či nervové poruchy.

Příznaky nedostatku manganu v těle

Jak ale poznáte, že máte v těle nedostatek manganu? Budete pociťovat celkovou únavu, můžete se cítit i neklidní. Při dlouhodobém nedostatku dochází k poruchám růstu a osteoporóze. U těchotných žen může vést až k poškození plodu.

Při nedostatku manganu dochází ke zpomalení růstu, zvýšenému ukládání tuků, dystrofie varlat a vaječníků. Nedostatek manganu zároveň brání vápníku v účinném zabudování do kostí. Dochází též k narušení nervové soustavy a špatnému odbourávání cukrů. Proto dbejte na jeho pravidelné doplňování.

Kde mangan najdeme?

Mangan se nachází převážně v rostlinných zdrojích. Do svého jídelníčku tak zařaďte ořechy a mandle, borůvky či maliny, luštěniny, citron, celer, hořčici, kakao nebo vše z celozrnné mouky. Z živočišných produktů můžete přidat také mléko, vejce a máslo.

Říkáte si, co je nejbohatším zdrojem manganu? Jsou to jeřabiny. Můžete si třeba z nich udělat čaj. V jednom kilogramu čaji se nachází až 900 mg manganu. Tělo ovšem dokáže v trávicím ústrojí vstřebat pouze 3-5 %, takže jeho doporučenou denní dávkou je 2-5 mg.

Přehled vlastností manganu:

  • podporuje vstřebávání vitamínů C a B1
  • pozitivně ovlivňuje krvetvorbu
  • zabraňuje předčasnému šedivění vlasů (v kombinaci s kobaltem)
  • důležitý pro správnou činnost mozku a nervové soustavy
  • podporuje metabolismus tuků a cukrů
  • zvyšuje činnost imunitního systému
  • napomáhá při vyplavování škodlivin z těla
  • vyrovnává hladinu cholesterolu v krvi
  • důležitý pro správnou mineralizaci kostí
  • doporučená denní dávka je 2-5 mg