Vitamín A

Nejprodávanější

JACKFRUIT plod 100 g Everest Ayurveda
Jackfruit plod - 100g - Everest Ayurveda
Momentálně nedostupné
7071
 
83 Kč / balení
Maca BIO prášek 200g Zdravý den
 
189 Kč / balení
Papaya plod 100 g Everest Ayurveda
Papaya plod - 100g - Everest Ayurveda
Momentálně nedostupné
7065
 
73 Kč / balení
Mladý ječmen BIO 250g prášek zdravý den
390 Kč –11 %
Původně: 390 Kč  (–11 %)
349 Kč / balení
Mango plod 100 g Everest Ayurveda
 
95 Kč / balení
15 položek celkem

Vitamín A je nezbytný pro náš zrak. Je to také důležitý antioxidant a podporuje udržovat v rovnováze buňky sliznic, kůže a krvetvorby. 

Příznaky nedostatku vitamínu A v těle:

Nedostatek může způsobit šeroslepost, sklon k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice. Může být příčnou rohovatění a šupinatění kůže. V neposlední řadě mu můžeme připisovat snížení pohlavní aktivity, zpomalení pohlavního vývoje, snížení imunity a sklon k zánětům. K častým příznakům také patří ztráta chuti a zastavení růstu.

#ShowMore#

Nadbytek vitamínu A:

Nic se nemá přehánět. Totiž i přílišný nadbytek nám není ku prospěchu. Obzvláště v těhotenství nadbytek vitamínu A může způsobit poškození nervového systému plodu či vznik rozštěpů. Větší dávky vitamínu A bývají spojeny s větším rizikem zlomenin kostí. 

Vitamín A je také jeden z vitamínů, který může způsobit hypervitaminózu - tedy onemocnění z nadbytku vitamínů.

Stačí se pouze vyváženě stravovat či dodržovat správné dávkování stanovené u doplňcích stravy a pak se nemusíte ničeho obávat. :) 

Kde vitamín A najdeme?

Vitamín A najdeme buď v živočišných produktech jako jsou játra či rybí tuk nebo vaječný žloutek a máslo. V rostlinné stravě se vyskytuje v mrkvi, špěnátu, kapustě, petrželi, kedlubně, zelí, brokolici, rajčatech a v melounu, meruňce a dalších druzích barevného ovoce.