Ostropestřec mariánský

Nejprodávanější

3 položek celkem

Ostropestřec mariánský, neboli Silymarin nebo Silybum marianum je na první pohled obyčejným bodlákem. Pokud ho ovšem podrobněji prozkoumáte, zjistíte, že má velmi prospěšné látky a blahodárné účinky na lidský organismus. Stává se tak z něj velmi ceněná bylina.

U ostropestřece využíváme jeho plody

Jedná se o jednoletou až dvouletou bylinu, která má kůlový křen a chudě větvenou lodyhu. Dosahuje výšky až 2 metrů, přičemž jeho šířka může obsáhnout až 160 centimetrů. Jeho listy v přízemní růžici bývají dlouhé až 40 cm, ostatní přisedlé listy jsou poloobjímavé, obvejtčité a tvarem kopinaté. Květy má červenofialové s délkou okolo 4 cm. Ostropestřec mariánský kvete od června do srpna na severní polokouli a od prosince do února na jižní polokouli. U ostropestřece mariánského se sklízí jeho plody, které jsou několik milimetrů dlouhé. Jedná se o zploštělou, lesklou nažku s opadavým chmýrem. 

#ShowMore#

Pro Nový Zéland je ostropestřec jen invazivní plevel

Nejpravděpodobněji pochází ostropestřec mariánský z oblasti Středomoří, Malé Asie a Kanárských ostrovů. Zdroje se ovšem rozchází a podle některých je původem z horské oblasti Kréty a Řecka, či z pobřeží jihovýchodní Anglie. Dnes už ovšem ostropestřec roste po celém světe. Najdeme ho v Severní Americe, Austrálii, Novém Zélandu, v Íránu, střední Asii a střední Evropě. Zajímavostí je, že Nový Zéland považuje ostropestřec za invazivní plevel. Pro farmaceutické účely se pak pěstuje v Rakousku, Německu, Maďarsku, Polsku, Česku a také v Číně a Argentině.

U ostropestřece si nejvíce ceníme jeho zdroj silymarinu

Ostropestřec mariánský v sobě ukrývá spoustu látek, nejvýznamnější ovšem je silymarin, kterého v jeho semenech najdeme okolo 4-6 %. Silymarin je komplexní směs polyfenolických molekul včetně sedmi příbuzných flavolignanů. Plod ostropestřece pak obsahuje až 35 % nenasycených mastných kyselin - kyselinu linolovou, olejovou, linoleovou a arachidonovou. V menším množství pak v něm najdeme nasycené mastné kyseliny v podobě stearové, palmitové a kapronové. Mezi další látky pak patří slizotvorné látky, silice a bílkoviny.

Ostropestřec mariánský pročistí vaše játra

Ostropestřec mariánský je známý pro své pozitivní účinky na játra a žlučník. Díky obsaženým látkám játra pročišťuje a podporuje celkovou detoxikaci organismu. Dále podporuje imunitní systém a přispívá k normální hladině cukru v krvi. Díky pročišťování jater pak má pozitivní vliv i na zdravou pokožku. Právě pokožka či pleť je odrazem našich jater. S játry i souvisí emoce v podobě vzteku, hněvu a agrese. Pokud takové emoce prožíváte ve větší míře, pak s největší pravděpodobností máte oslabená játra a ostropestřec můžete použít na podporu jejich správné funkce.

Jaké jsou účinky ostropestřece mariánského?

  • Je důležitým antioxidantem - chrání buňky před oxidativním stresem
  • Podporuje detoxikaci organismu
  • Přispívá ke zdraví jater a žlučníku
  • Regeneruje jaterní parenchyn a játra pročišťuje
  • Má blahodárný vliv na stav pokožky
  • Pozitivně ovlivňuje tvorbu žluči
  • Podporuje normální hladinu cukru v krvi
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu
  • Přispívá ke zdravému stavu srdce a trávicího systému

Kvůli legislativě EU vás více o účincích bylinky nemůžeme informovat. Najděte si je ve volně dostupném herbáři.

Ceníme si darů přírody
Ceníme si darů přírody
Nabízíme pouze pečlivě vybrané přírodní produkty.
Jsme hrdí Češi
Jsme hrdí Češi
Podporujeme české výrobce a dodavatele
Dárek
Dárek
Ke každé objednávce nad 1 500 Kč si můžete vybrat dárek.
Recyklujeme
Recyklujeme
Balíčky balíme do již použitých materiálů.
Rychlé doručení
Rychlé doručení
Objednávky přijaté do 13:30 odesíláme tentýž den.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení