Orgánem měsíce března je žlučník. Nepotlačujte své emoce

Je tu březen a po dlouhé zimě konečně přichází jaro. V předcházejících měsících v období zimy byly zatížené naše ledviny (únor), močový měchýř (leden) a tlusté střevo (prosinec). Jaro je období velkých rozhodnutí, kdy se znovu odvažujeme přistoupit k určitým činnostem a změnám. Na tom všem závisí naše spokojenost a emoční vyrovnanost.

K tomu, aby vše hezky fungovalo, je nutné směřovat pozornost k žlučníku a jeho správné funkci. Březen je úzce spojen s tímto orgánem, a proto se zaměříme na posílení žlučníku, který nám právě napomáhá ke všem životním rozhodnutím a vyrovnanosti. Lépe porozumíme jeho funkci z psychosomatického hlediska a dopřejeme si správnou stravu. Co a proč je důležité vědět o jeho činnosti, si nyní řekneme v článku.

Přehled článku (kliknutím přejdete):

Žlučník dle TČM:

  • Jangový orgán
  • Element dřevo
  • Období březen
  • Barva modrá, zelená
  • Emoce agrese, vztek, zlost
  • Žlučník poukazuje na naši spokojenost. Zda-li umíme život vnímat pozitivně, nemusíme se rozčilovat a zlobit špatným chováním druhých. Pokud máte potíže s agresí a hněvem, rozhodněte se zapracovat na odpuštění lidem, kteří vám v životě ublížili. A především, odpusťte sami sobě. Meditujte, pozorujte své myšlenky a emoce a nechte je kompletně proplout hlavou, dokud nezmizí. Je potřeba, nepotlačovat své emoce a učit se je vyjádřit správným způsobem. 
  • Související orgány - játra, šlachy, chrupavky, imunita, oči
  • Vrchol činnosti mezi 23. - 1. hodinou
  • Meridián žlučníku

Kde se žlučník nachází a jaká je jeho funkce?

Žlučník je funkčně spojen s játry. Poněvadž je žluč esenciální tekutina, tak v této souvislosti vzniká akumulací jaterní energie. Ta vtéká do žlučníku a je v něm uskladňována pro další použití. Žlučník je také nazýván "skladištěm", v němž je orgánová esence a žluč jako taková je průhledná, žlutohnědá hořká tekutina v žlučníku, která na rozdíl od ostatních orgánů neobsahuje kalné zbytky trávené potravy, proto je žlučník nazýván skladištěm čistého.

Žlučník je přímo spojený játry. Na obrázku je zelený.

 

Žlučník je malý vakovitý hruškovitý orgán. Je 8-12 cm dlouhý a 4-5 cm široký. Je připevněn pomocí vazivové tkáně k játrům. Jeho funkce je skladování a zahušťování žluči, která vzniká v játrech. Denně se vytvoří asi půl litru žluči a jejím hlavním úkolem je rozkládat potravu. Zhruba 80% žluči je přemístěno do žlučníku a zbylých 20% do dvanácterníku (tenkého střeva). Je to nesmírně důležitý orgán napomáhající trávení potravy, hlavně tuků. Podporuje zažívací pochody. Emulguje tuky a neutralizuje kyselou potravu přicházející ze žaludku do dvanáctníku.

Co žlučník oslabuje?

Způsob stravování a nesprávná skladba stravy s přemírou tučných a smažených jídel přetěžuje žlučník a tím tvoří nechtěné žlučové kameny, jenž poškozují funkci tohoto orgánu. Jestliže vylučování žluče není v pořádku, oslabují se i funkce sleziny a žaludku, což způsobuje zažívací poruchy provázené např. nadýmáním, nebo řídkou stolicí. Pakliže zablokuje játra i žlučník tzv. "vlhká horkost", játra nedokáží udržovat patřičnou vnitřní průchodnost a žluč se proto dostává i mimo tenké střevo (dvanácterník) do krve. To vyvolává zežloutnutí očí, pokožky apod. V normální situaci energie žlučníku klesá dolů. Když přijde nějaká příčina, která způsobí obrácení jejího toku, může se to projevit hořkostí v ústech, zvracením žluče atd.

Oslabení žlučníku způsobuje především napětí, které člověk cítí - hněv, vztek nebo agrese. Žlučník ovlivňuje normální cirkulaci energie i krve a tak pomáhá udržovat vyvážené vztahy mezi orgány. Pokud mají lidé pevnou energii žlučníku, nepodléhají tak snadno emočním výkyvům a lehce se z nich dostávají. Na rozdíl prázdná, oslabená energie žlučníku se projevuje zvýšenou citlivostí na negativní vlivy, jak jsme již zmínili. Člověk poté může být bázlivý, snadno se poleká, má neklidný spánek a těžké sny.

Agresivita a hněv jsou příznaky špatné funkce žlučníku

Z psychosomatického hlediska žlučník řídí rozhodnost. I kdyby byla energie jater silná, bez žlučníku nemá rozhodnost. To tedy vypovídá na duševním založení a povahových rysech člověka. Aby byla správná funkce žlučníku i jater, je nutné, aby ony játra právě dostávaly potřebnou podporu od žlučníku, který vysílá rozhodnost. Kvalita těchto dvou orgánů závisí na jejich vzájemné harmonii. To pomáhá v člověku vytvářet duševní naladění, v němž je schopen s rozvahou a rozhodně řešit stávající problémy a s větší smělostí a odvahou čelit potížím. 

Jaké jsou příznaky oslabení žlučníku?

Při onemocnění žlučníku a žlučníkových cest je vhodné dodržovat žlučníkovou dietu. Pokud se u nás projevuje oslabená činnost tohoto orgánu, můžeme mít tyto příznaky:

  • žlučníkovou koliku (záchvat) - silná bolest v nadbřišku nebo v pravém podžebří. Provázena silnou nevolností a zvracením.
  • žlučníkové kameny - projevuje se trávicími problémy, nejčastěji záchvat vyvolaný nevhodným jídlem.
  • tvorba hlenu ze stísněnosti žlučníku - objevují se závratě a mžitky před očima, stísněné depresivní nálady, hořkost v ústech.
  • zánět žlučníku a žlučových cest - projevuje se bolestí břicha v pravém podžebří, zvracením až nechutenstvím.
  • nádory - nejčastějším nádorem je karcinom žlučníku. Hlavním příznakem je žluté zbarvení kůže a sliznic, hubnutí, nechutenství, nauzea.

Žlučník je velmi agresivní orgán. Stejně jako člověk, který má problém s tímto orgánem, tak má problém i s agresí. Takový člověk je vzteklý, agresivní, nahněvaný až podrážděný. Žlučník je ze všech orgánů a částí těla nejvíce spojen s emocemi agrese, zlosti a vzteku. Pokud tedy chceme uzdravit svůj žlučník, musíme se naučit zvládat své emoce, umět je kontrolovat. Problémy se žlučníkem způsobují neustálou zlost a vztek a také neschopnost umět tyto emoce správně vyjádřit. Tím později mohou vznikat vážné zdravotní potíže.

Jak funkci žlučníku posílit?

Dobrým řešením, ale ne zcela dostačujícím, je sport, box, běhání, trekking a další jiné aktivity. To může dočasně pomoci, ale ne zcela odstranit příčinu. Taková osoba se může stát stále více závislou na této činnosti a neuvědomuje si, že jeho agresivita tu stále přetrvává. Nejlepším pomocníkem, kterým může být, je meditace. Nejlépe vedená meditace od zkušeného mentora. Při takové meditaci se člověk naučí krok za krokem meditovat a lépe pozná sám sebe, také se naučí pracovat se stresem a svými emocemi. 

Další formou pomoci je vědomé pozorování, což je taková forma meditace, kde pozoruje člověk sám sebe, své myšlenky i emoce, tak dlouho dokud nezmizí. V tomto případě není na místě soudit, hodnotit nebo věnovat jakoukoliv energii či pozornost v tyto emoce a myšlenky. Tímto způsobem se člověk vytrénuje tak, že sám sebe lépe pozná a sklon k takovým emocím či myšlenkám se bude postupně snižovat.

Pro zachování zdravého žlučníku je důležité dodržování zásad zdravé výživy, mít dostatek živin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Redukovat obezitu, mít dostatečný pohyb a odstranit stres. Pro pozitivní naladění je vhodná relaxace, zájmová činnost a mít aktivní přístup k životu.

Jídlo pro žlučník

Jaká strava je určená pro regeneraci žlučníku?

Za prvé, přestat se přejídat je nejsnazší věc, kterou pro sebe můžeme udělat. Ale také tu jsou další faktory, které přitěžují našemu žlučníku a to zcela vážně:

  • alkohol
  • smažené jídlo
  • nedostatečný přísun čisté vody
  • sycené nápoje s bublinami
  • sladkosti s velkým obsahem ztužených tuků a cukrů
  • maso, zejména smažené a tučné 
  • sýry zrající, pikantní, plísňové
  • káva a čokoláda
  • příliš studené a horké nápoje
  • pečivo všeho druhu
  • kečup, hořčice, majonéza, sójová omáčka, ostré koření a jiná dochucovadla
  • zelenina - s dráždivými, pálivými vlastnostmi
  • ovoce -  kandované a sušené ovoce

Orgánovými hodinami žlučníku je doba mezi 23. - 1. hodinou ranní, proto je vhodné v tomto čase jeho aktivitu podporovat. Velmi blahodárně na žlučník působí zejména přirozeně kyselé potraviny. Kyselá chuť je stahující a tak vhodná k zamezení ztráty tělesných šťáv - brání pocení a průjmu. Žlučník také potřebuje detoxikaci a podporu v regeneraci. Každé ráno nalačno začít pít sklenici teplé vody s citronem. Na jaře konzumujte teplá jídla (ale ne horká), zejména dušená a vařená. Vhodné je dopřávat si cokoliv naklíčeného.

Zde je pár tipů, čím podpoříte správnou funkci žlučníku:

  • vařené brambory - bramborové kaše, noky, knedlíky
  • zelenina - mrkev, salát, rukola, celerový salát, kukuřice, špenát, brokolice, červená řepa
  • klíčení semínek a luštěnin - čočka červená, mungo, kamut
  • luštěniny - fazole, hrách, čočka
  • ovoce - švestky, banány, jablka, hrozno, mandarinka, grep
  • nakládaná kvašená zelenina
  • zeleninové vývary
  • vařená rýže - zeleninové rizoto
  • ovesná kaše vařená v mandlovém mléce
  • místo cukru - med, datlový sirup, kokosový cukr, třtinová sušená šťáva
  • čistá voda nebo voda z přírodních či lázeňských oblastí
  • bylinky - kopřiva, ostropestřec, máta peprná, přeslička, sedmikráska, šalvěj, třezalka, tymián nebo vlaštovičník

Jak mohu posílit žlučník pomocí bylinek a přírody?

Pro posílení a regeneraci žlučníku lze s úspěchem užívat bylinné čaje, hlavně ve formě bylinných směsí, ale i jako čaje z jednotlivých bylin. Kupříkladu máta peprná zlepšuje chuť, podporuje zažívání a zlepšuje produkci žaludečních šťáv. A nebo také jalovec obecný , který zlepšuje trávení, odstraňuje bolesti žaludku spojené s nedokonalým trávením a zlepšuje hospodaření organismu se žlučí. Variant je mnoho a tak uvedeme několik možností.

Bylinky na žlučník:

Bylinky na žlučník mají často pozitivní účinky také na játra, nebo žaludek. Přispívají k celkově lepšímu trávení a zažívání. Pojďme si pár bylinek či bylinných směsí představit.

Ostropestřec mariánský - vhodný na celkové pročištění organismu, podporuje správnou funkci jater a žlučníku, působí jako antioxidant.

Čekanka obecná - je výborným pomocníkem při čištění žlučníku a odstranění poruch jater.

Čaga (Chaga) - užívá se při onemocnění jater a žlučníku. Pomáhá při Crohnově nemoci. 

Shii-take - studie prokázaly pozitivní efekt při odstraňování žlučníkových kamenů. 

Pitta Tea - uklidňuje při hněvu a stresu, prospívá trávicí a vylučovací soustavě.

Třezalka tečkovaná - má blahodárný vliv na funkci jater a žlučníku, pozitivně ovlivňuje ledviny a močové cesty, podporuje správný menstruační cyklus.

AMALAKI mladý ječmen - horký nápoj Amalaki s příchutí mladého ječmene pro chvíle relaxace, podporuje trávicí ústrojí, žaludek a střevní trakt.

Bacopa monnieri (Brahmi) - má pozitivní vliv na normální činnost žlučníku, působí jako antioxidant, posiluje paměť a soustředění.

Chlorella BIO - přispívá k normální funkci trávení, střev a jater. Obsahuje obrovské množství vitamínů a minerálů.

Očistná bylinná kúra pro regeneraci a podporu žlučníku

Funkce žlučníku působí ve vzájemné harmonii s játry. Proto jsme vytvořili bylinnou očistnou kúru zaměřenou na oba orgány. Nejlepších výsledků dosáhnete s bylinnou kúrou složenou z ostropestřece mariánského, hořce žlutého a pampelišky lékařské. Jaké jsou jejich účinky?

Ostropestřec mariánský je skvělou prevencí před ztučnělými játry, zároveň pomáhá s jejich záněty. Dle studií pomáhá při jaterních chorobách i rakovině. Obsahové látky podporují očistu jater a vytváří tak přírodní detox. Působí i proti žlučníkovým kamenům a zlepšuje funkci žlučníku. I proto je ostropestřec zastoupen v každé naši bylinné kúře

Pampeliška lékařská podporuje zvýšení tvorby žluči a pomáhá odstraňovat žlučové kameny. Vyznačuje se protizánětlivou aktivitou a pomáhá zlepšit funkci jater.

Hořec žlutý ulevuje při poruchách žlučníku a jater. Celkově pomáhá odstranit žaludeční a trávicí problémy. Jelikož jej český výrobce Salvia Paradise nevyrábí ve formě bylinných kapslí či bezalkoholových tinktur, v našich bylinných kúrách jsme hořec nahradili alternativními bylinkami.

U bezalkoholových tinktur použili česnek setý, který působí proti vnitřním parazitům. Zvolili jsme jej právě díky jeho schopnosti vylučovat vše přebytečné a škodlivé z těla. U bylinných kapslí jsme zařadili chanca piedru, která se americkými indiány užívá na žlučové kameny. Ne nadarmo se jí tak přezdívá "drtič kamenů", poradí si i s ledvinovými kameny. Rovněž se užívá při jaterních skvrnách a infekční hepatitidě.

U každé bylinné kúry najdete námi navrhovaný postup užívání. Jako tradičně jsou všechny s 5% slevou oproti ceně, za kterou je můžete koupit jednotlivě.

Seznam bylinek a doplňků stravy na podporu žlučníku:

Byliny:

Bacopa monnieri - Brahmi - prášek 100 g - Salvia Paradise

Čekanka obecná kořen - Salvia Paradise

Chaga (Čaga) mletý prášek 70 g - Salvia Paradise

Hořec žlutý kořen - Salvia Paradise

Ostropestřec mariánský - mletý plod 120 g - Salvia Paradise

Pampeliška lékařská - mletý kořen 100 g - Salvia Paradise

Shiitake BIO 100g prášek - Zdravý den

Třezalka tečkovaná nať - Salvia Paradise

Bylinné kapsle:

Bacopa monnieri - Brahmi - kapsle 120 ks - Salvia Paradise

Chaga (Čaga) kapsle - Salvia Paradise

Ostropestřec mariánský - kapsle 120 ks - Salvia Paradise

Pampeliška lékařská kapsle 120 ks - Salvia Paradise

Shiitake BIO 180 kapslí - Zdravý den

Třezalka tečkovaná kapsle - Salvia Paradise

Bylinné kúry:

Bylinná kúra ájurvédy pro podporu jater a žlučníku na 1 měsíc

Bylinná kúra ájurvédy pro podporu jater a žlučníku na 2 měsíce

Bylinná kúra kapslí pro podporu jater a žlučníku na 1 měsíc

Bylinná kúra kapslí pro podporu jater a žlučníku na 2 měsíce

Bylinná kúra pro podporu jater a žlučníku na 1 měsíc

Bylinná kúra pro podporu jater a žlučníku na 2 měsíce

Bylinná kúra tinktur pro podporu jater a žlučníku na 1 měsíc

Bylinná kúra tinktur pro podporu jater a žlučníku na 2 měsíce

Bylinné tinktury:

Bacopa monnieri - Brahmi - bezalkoholová tinktura 50 ml - Salvia Paradise 

Chaga (Čaga) bezalkoholová tinktura 50 ml - Salvia Paradise

Ostropestřec mariánský - bezalkoholová tinktura 50ml - Salvia Paradise

Pampeliška lékařská bezalkoholová tinktura 50ml - Salvia Paradise

Shiitake bezalkoholová tinktura 50 ml - Salvia Paradise

Třezalka tečkovaná - AF tinktura 50 ml - Salvia Paradise

Doplňky stravy:

Mladý ječmen BIO - 250g - Zdravý den

Mladý ječmen BIO - 180 kapslí - Zdravý den

Mladý ječmen BIO RAW - 200g - Vitalvibe