Damiána

Nejprodávanější

2 položek celkem

Damiána, neboli Turnera diffusa, se považuje za magickou rostlinu. Jedná se o malý keř, který má stonek s mnoha větvemi. Jeho listy jsou hladké a oválné, pokud si na ně sáhnete, pocítíte jejich jemný povrch. Damiána má žluté květy, jejichž vůně velmi připomíná heřmánek, a to i díky přítomnosti esenciálních olejů. Květy můžeme vidět na začátku až na konci léta. Plodem pak jsou malé tobolky, které svou chutí připomínají fíky.

#ShowMore#

Damiána se užívá pro relaxaci, ale i jako afrodisiakum

Damiána pochází ze střední a Jižní Ameriky, právě zde ji objevili španělští misionáři. Dle jejich popisu tu mexičtí Indiány pili nápoj z listů Damiány, který smíchali s cukrem za relaxačním i afrodisiakálním účelem. V dnešní době se pak Damiána pěstuje v Severní a střední America, ale také Africe v prostředí savan a pouštních oblastí.

Podporuje také kontrolu tělesné hmotnosti

V listech Damiána najdeme látky v podobě fenolických glykosidů, terpenů, beta-karotenu, triterpenoidů, beta-sitosterol atd. Důležité jsou pro nás ovšem mastné kyseliny, kyanogenní glykosidy a flavonoidy. Kompletní přehled látek najdete v herbáři. Damiána se tradičně užívá pro svůj pozitivní vliv na sexuální zdraví, kdy se označuje za přírodní afrodisiakum pro ženy. Dále podporuje duševní zdraví, kognitivní funkce, ale také správnou hladinu cukru v krvi.

Jaké jsou účinky Damiány?

Kvůli legislativě EU vás více o účincích bylinky nemůžeme informovat. Najděte si je ve volně dostupném herbáři.