Pampeliška lékařská

Nejprodávanější

3 položek celkem

Pampeliška lékařská, neboli Smetanka lékařská či Taraxacum officinale je nejrozšířenější bylinou na území České republiky a nabízí překvapivé účinky pro lidský organismus. Pampeliška je trvalkou dorůstající do výšky až 70 cm. Má dlouhý, mrkvovitý a výrazný kořen. Její přízemní listy jsou kopinaté a okraje mírně či hluboce zakulacené a vykrojené. Jsou dlouhé 5 až 45 cm a široké okolo 10 cm, tvoří pak růžici.

Nejvíce využívaný je kořen pampelišky

Pampeliška lékařská má mírně chlupatý stonek, který je zároveň dutý a narůžovělý. Květ je pak tvořen žlutými květními úbory složenými z 200 jazykovitých, oboupohlavních květů. Pampeliška obsahuje mléčnici obsahující hořkou šťávu. Pro její blahodárné účinky se nejvíce sbírá a využívá kořen, ale lze využít také listy či nať s kořenem.

#ShowMore#

Pampelišku lékařskou můžeme vidět po celé České republice. Objevuje se i na našich zahrádkách. Vyskytuje se téměř po celém mírném pásmu severní polokoule, ale najdeme ji také v Austrálii, Severní Americe či Brazílii a Oceánii. Jejím původem je však Řecko či severní Himaláje, odkud se postupně dostala do Středozemí.

Pampeliška obsahuje důležité flavonoidy a triterpeny

Velkou výhodou pampelišky je, že se vyskytuje prakticky všude - na suchých loukách, zahradách, na mezích i jako plevel na polích. Má ráda půdu bohatou na dusíkaté látky. Je tedy snadno dostupná a její účinky si snadno můžeme užívat v plné parádě. Najdeme v ní hořčiny, fytoncidy, třísloviny, flavonoidy, terpenoidy, triterpeny, steroly, aminokyseliny, silice i minerální látky.

Pampeliška působí jako prebiotikum a antioxidant

Pampeliška lékařská je známá a využívána pro své blahodárné účinky na trávení, kdy působí jako prebiotikum. Přispívá k vylučování a pročišťování těla a podporuje normální hladinu cholesterolu v krvi, konkrétně hladinu lipidů. Podporuje správnou funkci jater a žaludku. I proto někteří lidé dávají květy pampelišky do salátů. Často se ale také užívá na zdravé močové cesty.

Jaké má pampeliška lékařská účinky?

  • Podporuje detoxikaci těla
  • Má pozitivní vliv na správnou funkci trávení
  • Podporuje normální hladinu cholesterolu
  • Má protizánětlivé účinky
  • Přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti a podporuje hubnutí
  • Podporuje správnou funkci jater
  • Působí jako prebiotikum a antioxidant
  • Podporuje správnou funkci trávení a žaludku
  • Má blahodárný vliv na močové cesty

Kvůli legislativě EU vás více o účincích bylinky nemůžeme informovat. Najděte si je ve volně dostupném herbáři.

Ceníme si darů přírody
Ceníme si darů přírody
Nabízíme pouze pečlivě vybrané přírodní produkty.
Jsme hrdí Češi
Jsme hrdí Češi
Podporujeme české výrobce a dodavatele
Dárek
Dárek
Ke každé objednávce nad 1 500 Kč si můžete vybrat dárek.
Recyklujeme
Recyklujeme
Balíčky balíme do již použitých materiálů.
Rychlé doručení
Rychlé doručení
Objednávky přijaté do 13:30 odesíláme tentýž den.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení