Pampeliška lékařská

Nejprodávanější

3 položek celkem

Pampeliška lékařská, neboli Smetanka lékařská či Taraxacum officinale je nejrozšířenější bylinou na území České republiky a nabízí překvapivé účinky pro lidský organismus. Pampeliška je trvalkou dorůstající do výšky až 70 cm. Má dlouhý, mrkvovitý a výrazný kořen. Její přízemní listy jsou kopinaté a okraje mírně či hluboce zakulacené a vykrojené. Jsou dlouhé 5 až 45 cm a široké okolo 10 cm, tvoří pak růžici.

Nejvíce využívaný je kořen pampelišky

Pampeliška lékařská má mírně chlupatý stonek, který je zároveň dutý a narůžovělý. Květ je pak tvořen žlutými květními úbory složenými z 200 jazykovitých, oboupohlavních květů. Pampeliška obsahuje mléčnici obsahující hořkou šťávu. Pro její blahodárné účinky se nejvíce sbírá a využívá kořen, ale lze využít také listy či nať s kořenem.

#ShowMore#

Pampelišku lékařskou můžeme vidět po celé České republice. Objevuje se i na našich zahrádkách. Vyskytuje se téměř po celém mírném pásmu severní polokoule, ale najdeme ji také v Austrálii, Severní Americe či Brazílii a Oceánii. Jejím původem je však Řecko či severní Himaláje, odkud se postupně dostala do Středozemí.

Pampeliška obsahuje důležité flavonoidy a triterpeny

Velkou výhodou pampelišky je, že se vyskytuje prakticky všude - na suchých loukách, zahradách, na mezích i jako plevel na polích. Má ráda půdu bohatou na dusíkaté látky. Je tedy snadno dostupná a její účinky si snadno můžeme užívat v plné parádě. Najdeme v ní hořčiny, fytoncidy, třísloviny, flavonoidy, terpenoidy, triterpeny, steroly, aminokyseliny, silice i minerální látky.

Pampeliška působí jako prebiotikum a antioxidant

Pampeliška lékařská je známá a využívána pro své blahodárné účinky na trávení, kdy působí jako prebiotikum. Přispívá k vylučování a pročišťování těla a podporuje normální hladinu cholesterolu v krvi, konkrétně hladinu lipidů. Podporuje správnou funkci jater a žaludku. I proto někteří lidé dávají květy pampelišky do salátů. Často se ale také užívá na zdravé močové cesty.

Jaké má pampeliška lékařská účinky?

  • Podporuje detoxikaci těla
  • Má pozitivní vliv na správnou funkci trávení
  • Podporuje normální hladinu cholesterolu
  • Má protizánětlivé účinky
  • Přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti a podporuje hubnutí
  • Podporuje správnou funkci jater
  • Působí jako prebiotikum a antioxidant
  • Podporuje správnou funkci trávení a žaludku
  • Má blahodárný vliv na močové cesty

Kvůli legislativě EU vás více o účincích bylinky nemůžeme informovat. Najděte si je ve volně dostupném herbáři.