Základní účinné látky léčivých rostlin a jejich vlastnosti

Léčivé rostliny, léčivky, jsou rostliny, které se využívají k přímému léčení nemocí nebo k jejich předcházení a slouží i jako suroviny k výrobě léčiv. Podstatou léčebného působení je obsah biologicky účinných látek v rostlinách, vznikajících a ukládajících se v jejich různých částech. V listech, stoncích, květech, oddencích, kořenech, plodech i semenech. Tyto sloučeniny mají schopnost ovlivnit životní pochody v lidském těle a v léčebných dávkách tak přinášet úlevu a zdraví.

K nejdůležitějším látkám v rostlinách náleží: alkaloidy, glykosiny, třísloviny, saponiny, silice, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky a vitamíny.

Alkaloidy

Jsou druhotně vznikající rostlinné dusíkaté látky zásadité povahy, název je odvozen od arabského slova "alkalis"(louh) a řecké koncovky "eidos"(podobný). Působí především na nervovou soustavu. Rostliny obsahující alkaloidy se v lidovém léčitelství neužívají, i v malých dávkách je nebezpečná jejich jedovatost, a léky jež obsahují, jsou k dispozici jen lékařům.

Glykosidy

Jsou rovněž druhotně vznikající rostlinné látky, složené z cukerné a necukerné složky. Nejdůležitější jsou srdeční glykosidy, a léčebně se používají v lécích pouze na lékařský předpis při chorobách srdce a krevního oběhu.

Antrachinonové glykosidy - mají projímavý účinek, využívají se při léčení nemocí zažívacího ústrojí.

Fenolické glykosidy - se využívají při léčení zánětů močových cest a močového měchýře.

Thioglykosidy - jsou účinné proti choroboplodným mikrobům.

Gylkosidickou vazbu mají i flavonoidy - jež dodávají celé skupině dle žlutého barviva i název - "flavum" značí latinsky žlutý. Osvědčují se při léčbě vysokého tlaku, při některých onemocněních jater, srdce, chudokrevnosti. Jsou též protizánětlivé.

Kumarinové glykosidy - se používají při chorobách krevního oběhu, ale ve vyšších dávkách zvyšují citlivost pokožky vůči slunečnímu záření.

Saponiny - název vzniklý od latinského "sapo"( mýdlo) jsou organické látky, jež ve vodě silně pění. Uplatňují se při léčbě kašle (rozpouštějí helny), při zažívacích potížích, působí též močopudně, projímavě a protibakteriálně.

Třísloviny - jsou bezdusíkaté organické látky, jež působí svíravě, dezinfekčně a protizánětlivě. Používají se proti průjmům, k zástavě krvácení, při nadměrném pocení apod.

Silice - jsou silně aromatické látky, hromadící se v rostlinách v jejich kanálcích i ve žláznatých chlupech na povrchu rostliny. Mají široce léčebné působení: usnadňují odkašlávání, mírní křeče, působí protizánětlivě, mají močopudný účinek, zabraňují množení choroboplodných mikrobů.

Hořčiny - jsou rostlinné látky různého složení s charakteristickou hořkou chutí. Povzbuzují činnost trávicího ústrohjí a používají se při nechutenství a žaludečních problémech.

Slizy - jsou bezdusíkaté organické látky, jež se částečně rozpuští ve vodě. Používají se při chorobách z nachlazení a zažívacího ústrojí.

Vitamíny - složité organické látky, blahodárně působící při životních pochodech v organismu. Při nedostatku dochází k avitaminoze a poruchám zdraví, obsahuje je čerstvé ococe, zelenina, černý chléb, mladé kopřivy a plody šípku.

Minerální látky - mají pro naše zdraví nezastupitelnou roli. Jejich nedostatek se projeví také vážnými nemocemi.

Kromě účinných látek zde uvedených, obsahují léčivé rostliny ještě další ( i dosud nepoznané) , které celkový účinek mohou doplňovat, podporovat nebo i brzdit. Zde pak hovoříme o tzv. komplexním působení, které se uplatňuje při využití čajových směsí.

Snad jsem vás svým odborným výkladem příliš neznechutila, ale domnívám se, že je podstatné znát - ve velké zkratce - alespoň základní účinné látky v rostlinách. Určitě pro lepší přehled a orientaci v bylinách samotných. A pokud někteří se podivují nad vším, co vlastně tyto rostliny vše obsahují, věřte, že já jsem při jejich studiu byla jako Alenka v říši divů.

Autor: Pavla Zigová