Aromaterapie, aromadoteky, masáže

Přijměme do svého života rostliny jako dar šťastného spojení slunce, vody a země. Rostliny jsou věrní spojenci lidského rodu a rozdávají nám krásu, vůni, pomáhají. Nechme je tedy, ať nám jsou ku pomoci tak, jak bývaly našim babičkám, ať povzbuzují naše tělo a konejší naši duši.

Použití rostlinných silic je známo již z dob faraónů. V jejich hrobech byly objeveny karafy s vonnými oleji a i při samotném balzamování bývaly používány rostlinné výtažky. Účinky silic jsou známy z Tibetu i Číny. Používali je Mayové i Aztéci.

Silice jsou získávány z rostlin destilací, lisováním, extrakcí. U některých rostlin je zvlášť zpracováván kořen, list, plody, květ.

Aromalampy jsou nejjednodušším použitím esenciálních olejů. Do vody nakapeme 3 - 8 kapek vybrané esence, záleží na druhu oleje a velikosti pokoje. Pak zapálíme v aromalampě svíčku, která ohřívá misku s vodou a olejem, a z ní se odpařují těkavé vonné silice. Někdy stačí nádobku s olejem položit na ústřední topení, anebo nakapat eterický olej přímo do vody ve zvlhčovači na topení. Je to jedno z největších kouzel aromaterapie, dál už nemusítě dělat nic, stačí jen dýchat.

V rostlinných olejích najdeme vůně příjemné i nepříjemné, spolehněte se proto při výběru olejů nejen na účinek, ale také na váš nos. Vybírejte, co mu lahodí. Vůně esenciálních olejů vás může provázet po celý den, pohlcuje pachy, osvěžuje při práci a studiu, při jízdě autem, při koupeli, masáži, odpočinku a i spánku.

Aromaterapie, aromadoteky, masáže - CestaBylin

Aroma-doteky čili aromatická masáž

Doteky a vůně působí na emoce. Dokáží vnést naprosté uvolnění a úlevu celému tělu. Je proto důležité, aby při aromamasáži byla uklidněna i vaše mysl. Masáž je léčebná metoda, při níž se stimuluje krevní oběh, uklidňuje nervový systém a svalové napětí. Aromaterapeutická masáž zahrnuje ošetření celého těla od hlavy až po konečky prstů na nohách. Má být příjemná a jemná, nesmí působit bolest. Silice se volí dle žádaného účinku a stavu psychiky masírovaného. Můžete si sami pomoci při bolesti svalů jemným promnutím unavené části těla olejem. Důkladná masáž chodidel na sklonku dne je velmi příjemná a osvěžující.

A jak působí jednotlivé esenciální silice? 

Jasmín - povzbuzuje srdeční činnost, pomáhá při pocení, působí antidepresivně, při onemocnění horních cest dýchacích ulevuje.

Levandule - uklidňuje, vhodná při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, snižuje krevní tlak, má hojivé účinky, účinná i proti molům.

Eukalyptus - úleva při dýchacích potížích, podporuje koncentraci, působí dobře při migréně, čistí vzduch, napomáhá hojení ran.

Citron - má osvěžující účinky, pomáhá při duševní námaze, při bolestech hlavy, má antiseptické účinky, úleva při dýchacích obtížích, příznivý pro pleť a povzbuzuje trávení.

Meduňka - snižuje horečku, na migrénu, na nespavost, na pocení, při menstruačních bolestech, snižuje krevní tlak.

Máta peprná - zmírňuje dýchací obtíže, povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, tiší bolesti, povzbudí při únavě a vhodná do koupelí.

Majoránka - zklidňuje nervy, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení, astmatu.

Heřmánek - protizánětlivé účinky, na trávení, proti plynatosti, snižuje teplotu, uklidňuje, vhodný na revmatismus, ke zvýšení obranyschopnosti organismu.

Hřebíček - při celkové slabosti, prohřívá, tiší bolest, odpuzuje hmyz. Pozor - jen v malé koncentraci, jinak dráždí pokožku. Nevhodný pro epileptiky.

Šalvěj - má sedativní účinky, tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak, antibakteriální účinek.

Tea tree - silně antiseptický, k ošetření akné, ekzémů, zánětů pokožky, štípnutí hmyzem, na opary.

Zázvor - uvolňuje napětí, při bolestech hlavy, podporuje pocení, pomáhá při nachlazení, při revmatismu, brání tvorbě jizev.

Obrovská je moc vůní a obrovská je moc lidského doteku. Je známa už po tisíciletí, zklidní či povzbudí rozbouřené tělo i duši. Dokonce "obyčejné" pohlazení zahání chmury a rozlévá v těle příjemný pocit bezpečí.

K dalším tzv. léčivým dotekům náleží zcela jistě:

  • Klasická masáž, kdy ruce zkušeného maséra dovedou uvolnit a prokrvit celé tělo. Je to vynikající prostředek k odbourání stresu, uvolňuje zatuhlé svalstvo, jež může být příčinou mnoha obtíží ( bolest zad, hlavy, únava). Masáží se zlepší prokrvení organismu, tělo je lépe zásobováno živinami a kyslíkem, prohřívá se. Zabraňuje také otokům, má pozitivní vliv na činnost srdce.
  • Shiatsu - má své kořeny v Japonsku, je založena na stlačování bodů v energetických drahách tzv. meridiánech. Body se stlačují prsty, dlaněmi, lokty. Masáž se provádí na podložce na zemi, na oblečeném člověku.
  • Reflexní masáž patří k masážím čínským, masírují se tzv. reflexní plošky na chodidlech, jsou to jakási zakončení drah, které vedou z každého orgánu našeho těla. Orgány se dají touto masáží stimulovat a posilovat.
  • Lymfodrenáž je masáž, zaměřená na posilování lymfatického systému a tím i naší imunity. Základem je jemná masáž velkých svalových skupin na místech, kde proudí lymfa ( tekutina odvádějící z těla škodlivé látky ). Pomáhá též i při celulitidě a obezitě.

Lidské doteky a vůně dokáží zázraky, ale aby měly skutečný význam, je nutno je provádět opakovaně. Masáže alespoň 2x měsíčně, aromamasáže dle potřeby několikrát týdně a aromaterapii při obtížích denně.