Čakry a čakrové svíčky

Slovo "čakra" pochází ze sánskrtu a znamená kolo nebo disk. Hinduistické texty, zabývající se prouděním energie v lidském těle, používají tento výraz pro centra v našem těle, která mají schopnost přijímat energii, určitým způsobem ji přetvářet a opět vyzařovat. Čakry nestojí samostatně, navzájem odděleny, naopak jsou propojeny sítí "kanálů", takže kvalita fungování jedné z čaker se nutně odrazí i na ostatních.

Čakry jsou centra, kterými proudí energie do našeho hmotného těla. Vypadají jako rotující různobarevná kola. Každá čakra vibruje v jiném energetickém rytmu a s odlišnou frekvencí. Je-li proudění energie příliš silné nebo naopak příliš slabé, dochází k nerovnováze v našem astrálním i fyzickém těle. Pokud nedojde včas k nápravě a nerovnováha přetrvává, dochází ke vzniku tělesných i duševních chorob.

Čakrové svíčky od Cereuse - CestaBylin

Je tedy nutné pro zdraví našeho těla i duše, aby energie proudila v našich čakrách v souladu a harmonii. Někdy mohou být některé čakry blokovány, tzn., že mají slabé vibrace a životní energie nemůže volně proudit. Toto zabklokování může  být způsobeno nejrůznějšími negativními vlivy z našeho okolí - stresem, strachem, šokem, zklamáním, různými starostmi.

Čakry se  mohou dokonce úplně uzavřít, ale k tomu dochází jedině v důsledku smrti. Jinak v našich čarách neustále proudí energie. Čakry většiny lidí mají obvykle průměr cca 10 cm, při duchovním rozvoji člověka se čakry rozšiřují, frekvence jejich vibrací se zvyšuje a i jejich barvy jsou jasnější a zářivější.

Tradičně se uvádí sedm hlavních čaker umístěných nad sebou ve středu trupu.

Zobrazují se jako lotosové květy, z nichž každý rezonuje o jiných frekvencích a odpovídá určité barvě duhy. Jednotlivé čakry se otáčejí buď doleva nebo doprava. Čakry jsou v neustálém otáčivém pohybu, který způsobuje, že energie je vtahována do nitra čaker. 

Každá čakra je spojena s jinou barvou.

 1. Muladhára čakrazákladní kořenová čakra (umístění čakry - mezi konečníkem a genitáliemi) - barva červená
 2. Svadhistana čakra – křížové energetické centrum (umístění čakry – podbřišek) - barva oranžová
 3. Manipura čakra – energetické centrum – solar plexus (umístění v oblasti okolo pupku) - barva žlutá
 4. Anaháta čakra – energetické centrum srdce (umístění čakry – oblast srdce) - barva zelená
 5. Višudha čakra -  energetické centrum v hrdle - barva světle modrá
 6. Adžna čakra –  energetické centrum mezi obočím (umístění čakry –střed čela - "třetí oko") - barva indigo (královská modř)
 7. Sahasrára čakra – energetické centrum na temeni hlavy - barva fialová

Každá jednotlivá čakra ovlivňuje orgány které jsou v její blízkosti. Naše čakry ovlivňuje stav naší mysli, naše emoce a vibrační prostředí, ve kterém se nacházíme. Pokud dokážeme udržet naše čakry v harmonii, ovlivníme tím velmi pozitivně naše fyzické i duševní zdraví. - K tomu nám mohou pomoci i "čakrové svíce" využité k tzv. "čakroterapii".

Spojitost s konkrétními částmi těla - jednotlivé čakry (podle barev):

 1. červená - vše pevné, kosti, zuby, nehty, tlusté střevo, nohy, konečník
 2. oranžová - vše tekuté, krev, míza, trávící šťávy, sperma, oblast pánve, rozmnožovací orgány, ledviny a moč. měchýř
 3. žlutá - spodní část zad, žaludek, játra, žlučník, slezina, slinivka
 4. zelená - horní část zad, srdce, hrudník, dolní č. plic, ruce, krevní oběh
 5. světle modrá - průdušky, plíce, hltan, hlasivky, hrdlo, šíje, čelist
 6. tmavě modrá - malý mozek, uši, nos, dutiny, oči, čelo, obličej
 7. fialová - bílá velký mozek, lebka 

Čakrové svíce jsou vyrobeny z palmového vosku, je do nich vložena pozitivní energie, která je důležitá při  harmonizaci a proudu energie. Barvy odpovídají barvám vašich čaker. Zapalte svíčku, vnímejte barvu a vibraci, kterou tato barva vysílá. Zhluboka dýchejte, uvolněte se, nechte odplynout všechny Vaše starosti, otevřete se pozitivnímu působení světla z čakrové svíčky a nechte proud energie, který ovlivňuje stav vašich čaker, postupně sílit a růst.