První pomoc aromaterapií

Aromaterapie může být velmi užitečná při ošetřování většiny běžných zdravotních potíží. Představíme si několik základních aromaterapeutických postupů doplňkové léčby dnes tolik rozšířených poruch trávicí soustavy.

Žaludeční bolest a poruchy trávení

Poruchy trávení je možné regulovat jemnou masáží žaludku silicemi, které přinášejí uklidnění. Vhodné je použít silici heřmánkovou, levandulovou či majoránkovou. Masáž můžeme doprovodit také teplými obklady z těchto silic přikládaných na oblast žaludku. Na bolesti žaludku vhodně působí silice bazalková, z černého pepře, fenyklová, z máty peprné a řebříčková.

Při křečích žaludku přináší úlevu silice meduňková.

Při žaludeční neuróze může pomoci silice nardová, neroliová a levandulová. Úlevu přináší také pití heřmánkového, fenyklového nebo mátového čaje.

Aromaterapie jako první pomoc - CestaBylin

Nadýmání

Je více silic, které mohou pomoci při obtížích s nadýmáním, vypudit plyny z trávicího systému a ulevit bolestem. Silice naředíme do panenského rostlinného oleje a tím poté masírujeme kruhovitě břicho ve směru hodinových ručiček. Taková masáž pomůže zejména tehdy, jedná-li se o nadýmání v důsledku konzumace nadýmajících potravin. Pokud se jedná o trvalý problém, aromaterapie zřejmě nebude postačovat a bude vhodná změna životosprávy, pročištění tlustého střeva. Dobré je jíst pomalu, omezit nápoje sycené oxidem uhličitým, potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Vhodná je také konzumace přírodního jogurtu, pití mátového a fenyklového čaje. Úlevu přináší také kombinace zázvoru s trochou citrónové šťávy.

Silice, které se uplatní při potížích s nadýmáním jsou silice benzoová, bergamotová, z černého pepře, fenyklová, kardamonová, kmínová, koriandrová, majoránková, z máty peprné a rozmarýnová.

Nechutenství

Nechutenství může v některých případech představovat vážný problém. Například při rekonvalescenci a některých depresivních poruchách. Existují silice, které jemně podporují chuť k jídlu. Patří k nim především bergamot, dále citron, kmín a koriandr. Nejvhodnějším způsobem aplikace je koupel a masáž.

Průjem

Nejběžnější příčinou průjmů jsou viry a bakterie, alergické reakce a jedy. Funkci střev ovlivňují endokrinní a nervový systém, proto se šok, strach, úzkost, vysoký stres mohou také projevovat průjmem. Některé silice působí proti průjmu díky svému zklidňujícímu působení na střevní výstelku, jiné díky svému antispazmatickému působení na svaly střeva, další pro své adstringentní (stahující) vlastnosti a jiné za své působení na průjem vděčí svému zklidňujícímu působení na nervovou soustavu. Správná volba silice tedy závisí na správném určení příčiny. Nejvhodnější silice s antispazmatickým působením, které lze použít ke zmírnění průjmů jsou heřmánek, cypřiš, eukalypt, levandule, neroli a máta peprná.

Při virové infekci je nejvhodnější silice eukalyptová.

Při alergické reakci, když průjem vznikl například jako alergická reakce na určité potraviny, pomáhá silice heřmánková.

Bolesti související s průjmem mírní silice benzoová, fenyklová, zázvorová či silice z černého pepře. Tyto silice ředíme do panenského rostlinného oleje a tím pak jemně masírujeme břicho. Pokud průjem vznikl v důsledku stresu, strachu či úzkosti, můžeme využít koupele a masáže podbřišku s využitím neroliové silice. Pokud průjem přetrvává, je třeba vyhledat lékaře.

Zácpa

Při častých obtížích se zácpou je vždy vhodné zamyslet se nad skladbou jídelníčku. Dobře sestavený jídelníček by měl obsahovat nerafinované uhlohydráty, syrové ovoce a zeleninu, potraviny s vysokým obsahem vlákniny, to vše doplněné dostatečnou konzumací tekutin.

Při ošetřování zácpy se opět výrazně uplatní jemná masáž olejem s vhodně zvolenými silicemi. V případě zácpy masírujeme podbřišek ve směru hodinových ručiček. Silice, které můžeme použít, jsou například rozmarýna a majoránka, můžeme k nim ještě přidat silici fenyklovou a pomerančovou. Dobré je i pití fenyklového čaje.

Pokud je zácpa způsobena psychickými stavy, stresem, zadržováním a potlačováním emocí, citovými problémy, pak je třeba silice vybírat s vědomím skutečné příčiny zácpy. V takovém případě je také velmi vhodná masáž celého těla, která nabízí komplexní uvolnění a otevírá možnost pro hlubší terapeutickou práci.