Jaké bylinky a dobroty můžete sbírat v červnu?

Letošní červen se velmi vydařil. Je krásně slunečný, a proto je dobré jej využít nejen pro sbírání bylinek a sušení, ale také na výrobu marmelády či domácí zmrzliny pro vaše děti.

Každá bylinka, kterou můžete v červnu utrhnout, je nejen léčivá, ale po usušení se vám hodí třeba na zimní neduhy, které se mohou objevit.

Heřmánek pravý - aktivními látkami jsou hlavně silice. Heřmánek je dobrý proti bolestem, na hojení ran, záněty močových cest či průjmy. Ale nejenom. Můžete jej využívat i v přírodní kosmetice a udělat přírodní mast z kokosového oleje s přidáním heřmánku pravého.

Kopřiva dvoudomá - výhodou této byliny je, že roste téměř kdekoli. Nedoporučujeme ji ovšem sbírat v blízkosti pole, které je chemicky stříkáno. U kopřivy se sbírá list. Některé babičky kořenářky říkají, že kopřiva se má sbírat pouze do 15.května, že po tomto datu již nemá tak léčivé účinky. Je vhodná jako močopudný prostředek, při otokách, revmatismu, chorobách jater a žlučníku. Také ji můžete použít na očistné kůry. Já osobně dělám z kopřivy smoothie. Beru ji jako zdroj železa a nyní v těhotenství mi dodávala více energie.

Hluchavka bílá - tato bylina se používá jak zevně, tak i vnitřně. Ideální jsou koupele či obklady, které pomáhají při léčbě popálenin, mokvavých ran, hemeroidů či abscesů. Vnitřně v nálevu působí protizánětlivě . Ideální při zánětech horních cest dýchacích. Zajímavá je i pro ženy, protože jim může pomoci od menstruačních potíží.

Lípa velkolistá - Každý den chodím lipovou alejí a musím říci, že je příjemné vidět ty roje včel, které květy opylují. Následně mi z nich můj kamrád dává domácí med a tím mám zdraví 2x ve své dlani. Květy lípy i suším a nechávám si je na zimu. Někdy se hodí na horečnatá onemocnění z nachlazení. Také je lípa vhodná na migrény, problémy s močovým mechýřem a ledvinami.

Jaké bylinky a dobroty můžete sbírat v červnu - CestaBylin

Jahodník obecný - málokdo ví, že jahodník se dá využít nejen pro jeho výborné plody, ale také pro listy či kořen. Z listů jahodníku se poté připravuje čaj, který pomáhá při zánětech močových cest, hemoroidech či při látkové výměně.

Bez černý - Jako prvních bych ráda dala upozornění, že bez černý se dle některých knih nedoporučuje konzumovat čerstvý.  Tepelná úprava či sušení neutralizuje jeho projímavé účinky. Odvar ze sušených květů vám podpoří pocení, je močopudný, snižuje horečku a kašel. Chlazený čaj je výborný při nevolnostech, plynatosti, pomalém trávení či zažívacích potížích. Bez černý je výborný proti bakteriím a mnohým houbám.

Divizna velkokvětá - Divizna je ozdobou mé zahrady. Líbí se mi její žlutá barva a každý rok si ji usuším na zimu, abych mohla léčit případný kašel, záněty průdušek, zahlenění nebo chrapot.

Kontryhel obecný - Kontryhel si chodím sbírat k potoku. Suším jej spíše pro nemocné přátelé, protože mě sbírání bylinek baví. Kontryhel je výborný proti průjmům, střevním katarům či při silné mentruaci. Zevně se používá k omývání špatně se hojících ran či ekzémů.

V červnu si pochutnáte ještě na jahodách, třešních či višních, ale roste také angrešt.

Na závěr bych chtěla říci, že sušení bylinek je někdy trochu věda. Suší se vždy ve stínu, aby bylinky nepřišly o svoji léčivou schopnost. Také doporučuji neuchovávat bylinky v látkových pytlících, protože se někdy stane, že splesniví. Já bylinky uchovávám v dobře vymytých a sterylovaných sklenicích. A jak je uchováváte Vy?

  • Borůvka brusnice - listy - na zánět moč. měchýře, podp. léčbu cukrovky a kožní vyrážky
  • Bříza bělokorá - listy (mladé) - močopudný prostředek, při dně a revmatismu
  • Líska obecná - list - na kožní vyrážky a hemeroidy - koupele, zastavuje krvácení
  • Lnice květel - nať - nemoci dýchacích cest, kožní vyrážky, vředy, hemeroidy

Autor: Eva Jiráčková