Příprava přírodních léků z léčivých bylin

Odvar : bylinu přelijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Kořeny a kůru vaříme 1/2 - 1 hodinu, ostatní části rostliny 10 - 15 minut. Siličnaté byliny přidáváme až po uvaření a necháme v odvaru 5 minut pod pokličkou louhovat. Odvar scedíme nebo přelijeme přes pláténko. Vody dáváme o 1/3 více ( při 10 minutovém varu) nebo dvojnásobné množství ( při 1h varu), než kolik potřebujeme odvaru.

Nálev: bylinu navlhčíme, aby se lépe smáčela, přelijeme vařicí vodou a necháme 15 minut pod pokličkou louhovat. Po vychladnutí scedíme přes sítko nebo pláténko.

Výluh: bylinu přelijeme studenou vodou a necháme 24 hodin stát. Scedíme přes sítko.

Příprava léků z léčivých bylin - CestaBylin

Tinktura: bylinu zalijeme lihem, vodkou, slivovicí nebo jiným destilátem a v dobře uzavřené láhvi necháme 5 až 10 dnů stát při pokojové teplotě. Potom opatrně přecedíme do jiné sklenice. Užívá se po kapkách.

Sirup: suché byliny celé zalijeme studenou vodou, aby byly ponořeny a necháme 24hodin stát. Druhý den je 1/4 hodiny povaříme, potom vylisujeme a šťávu dále uvaříme s cukrem, a to na mírném ohni za stálého míchání, dokud se hmota netáhne jako med. Na 1kg šťávy dáváme 1,5 kg cukru. Při výrobě sirupu můžeme použít též čerstvé byliny.

Šťáva: čerstvé byliny vylisujeme v lisovacím strojku na ovoce nebo rozmačkáme a protlačíme přes pláténko. K lisování jsou vhodné nerezové, smaltované nebo porcelánové nádoby, aby nedocházelo k nežádoucí reakci s kovem.

Likér: šťávu z bylin nebo jejich plodů procedíme přes pláténko, přidáme citron nebo kyselinu citonovou a na litr šťávy 10g hřebíčku. Můžeme přidat skořici.

Kloktadlo: ke kloktání používáme odvar z bylin, nálev nebo lihový extrakt (tinktura) ředěný vodou.

Obklad: k obkladům používáme odvar z bylin, výluh nebo nálev, teplý nebo studený.

Koupel: bylinné koupele připravujeme z odvaru bylin nebo ze směsi odvaru a nálevu, které přidáváme do vodní lázně.

Mazání: suché byliny zalijeme dobrým stolním olejem (olivový, slunečnicový), aby byly ponořené. Necháme stát alespoň 1 týden a pak přecedíme.

Mast: roztopíme 500g tuku (vazelína, sádlo, máslo), do něhož vložíme 3 hrstě nadrobno nasekaných bylin a necháme na mírném ohni po dobu 3 hodin(nesmí se připálit!). Směs necháme stát do druhého dne, pak ji znovu roztopíme a vmícháme 100g včelího vosku. Přecedíme do skleniček a po vychladnutí uložíme do ledničky.

Prášek: drogu rozdrtíme, roztlučeme v hmoždíři nebo umeleme a prosejeme na moučném sítku. Ukládáme do skleněných nádobek s uzávěrem Pozor: aromatické byliny (máta,meduňka,bazalka) se rozmělňují těsně před použitím.

Na závěr pár tipů ke způsobu vaření: horkou vodou bez vaření se prolévají byliny určené k léčení nervů. Luhují se dle druhu 5 - 20 minut. 1 minutu se vaří byliny ke snížení krevního tlaku ak čištění krve; 2 minuty pak byliny žaludeční, jež louhujeme ještě 5 - 10 minut. Byliny používané k léčení horních cest dýchacích vaříme 10 minut, necháme chvíli louhovat a po scezení sladíme medem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení