Bylinkové čaje

Heřmánkový čaj

Používá se už od pradávna při trávicích potížích, ke zklidnění nervů a k omezení úzkosti. Už naše babičky říkaly, že heřmánkový čaj pomáhá ke klidnému spánku a použité sáčky se přikládaly na podrážděné nebo zanícené oči.

Květ černého bezu

Používá se jako zklidnění při chřipkách, nachlazení a bolestech nosních dutin. Říká se, že podporuje pocení, takže dámy pozor! Zmenšuje také problémy při senné rýmě.

Fenyklový čaj ze semen

Pomáhá při trávení a uvolňuje potíže s nadýmáním. U kojících žen, prý zvyšuje sekreci mléka a také zklidňuje u maličkých dětí koliku a větry. Občas se může stát, že čaj vyvolá menstruaci.

Bylinkové čaje - CestaBylin2

Meduňkový čaj

Nejlepší je z nesušených listů a působí hlavně na nervy, zlepšuje trávení a při chřipce zlepšuje horečnaté stavy. Uklidňuje, ale nezpůsobuje ospalost.

Čaj z lipového květu

Velice oblíbený uklidňující čaj, který zmírňuje bolesti hlavy a pomáhá při usínání. Lipový čaj také snižuje teploty při nachlazení a chřipce.

Rozmarýnový čaj

Na začátku dne pomůže tento čaj rychle se postavit na nohy. Ulevuje od bolestí hlavy a používá se při trávicích potížích. Také se dřív říkalo, že posiluje paměť a morálku.

Šípkový čaj

Tento čaj je bohatý na vitamin C a používá se jako prevence při nachlazení a infekci. Pro lepší chuť se do čaje přidává kousek citronu nebo jeho kůry.

Mateřídouškový čaj

Ulevuje od bolestí a má povzbuzující účinky. Doporučují ho lékaři při nachlazeních, chřipkách, bronchitidě, ale také při zánětech uší a nosních dutin.

Kopřivový čaj

Říká se mu také pročišťující čaj a funguje jako tonikum. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, včetně železa. Pomáhá při různých alergiích a při kopřivce a rýmě.

Čaj z malinového listí

Používá se ke kloktání při krčních infekcích, pokud ho prý pijí ženy v těhotenství, tak ulehčuje a zkracuje porod. Neměly by ho však pít v časném období těhotenství, protože hrozí možnost potratu.

Toto je takový krátký výčet nejčastěji kupovaných a používaných čajů u nás, které by měly našemu zdraví jen prospívat. Pokud chcete čaj sladit, nejlepším sladidlem je med.