Jak funguje výroba léků?

Mnoho současných léků se vyrábí jako extrakt z konkrétních bylin. Byl jsem sám překvapen, když jsem se dozvěděl, že farmaceutický průmysl nevyrábí léky taháním pipety po Petriho misce. Nevymýšlí si molekuly a nestaví léky pomocí chemického slučování jednotlivých komponent. Toto byl můj omyl.

Farmacie vyhledává za pomoci velmi drahých a sofistikovaných týmů léčivé byliny po celém světe. Od amazonských pralesů po hloubky oceánů. Týmy po celém světě mluví s domorodci a ptají se jich na jejich tradiční způsoby léčby. Po tom, co je jim doporučena konkrétní bylina či rostlina tyto týmy přírodní produkt sbírají a zkoumají. Po nalezení takzvané účinné látky dochází buď k extrakci nebo k umělému vytváření dané sloučeniny chemicky v laboratořích za účelem co nejvyššího zisku.

Jak funguje výroba léků - CestaBylin

Takto bylo vynalezeno mnoho léků a učiných látek, které dnes kupujeme v lékárnách a běžně užíváme na své potíže. Člověk si takto opět vymyslel, že je chytřejší než příroda. Hlavní problém tohoto chování je právě v extrakci jedné účinné látky z byliny. Nemůžeme si totiž myslet, že jediná látka dokáže ve vysoké koncentraci léčit - takto příroda nefunguje. Byliny v sobě obsahují mnoho dalších látek, které my jako lidé považujeme za neužitečné a do bylinných přípravků se nepřidávají. Dnešní doba chce vše koncentrované, rychlé a co nejvíce efektivní. A tím si škodíme.

Byliny totiž obsahují komplementární látky k účinné látce, která může mít mnohdy sama o sobě nežádoucí účinky. Vezměte si například naprosto jednoduchý zelený čaj. Je v něm obsažen jak kofein, tak látky potlačující nežádoucí účinky kofeinu - úzkost, třes a další. Pokud vyextrahujeme ze zeleného čaje pouze kofein bude pacient trpět. Ale ponecháme-li přírodní čaj tak, jak byl stvořen, dostaneme ideální kombinaci pro očistu těla, zlepšení nálady a mírnou stimulaci lidského organismu. Takto geniálně funguje příroda ve všech svých rozmanitých podobách.

Zamysleli jste se někdy nad tím, že se lze efektivně léčit pomocí čistých bylinných přípravků a tinktur? Dosáhnete stejné nebo vyšší efektivity než u chemicky připravených léků, které zatěžují Váš organismus.

Autor: David Strejc