Pravda o Herbalce - jaké jsou moje zkušenosti?

Herbalku jsem dřív vůbec neznala a poprvé jsem ji vyzkoušela v době, kdy Honzík odkoupil e-shop CestaBylin. Předchozí majitelé ji totiž měli mezi nabízenými produkty, proto jsem si ji trochu prolustrovala. :)

Nešlo si nevšimnout, že Zinkáček je naprostým trhákem a nejoblíbenějším produktem. A jelikož mi mamka jako malý kupovala zinkovou mast na první beďary, tušila jsem, proč je Zinkáček tak oblíbený - právě pro jeho hojící účinky. Řekla jsem si tedy, že ho vyzkouším sama na sobě.

 

Něco málo o mojí historii s pletí

Pojďme se ale trochu vrátit v čase. Povím vám něco o tom, jak to mám celý život s pletí a proč si dávám opravdu velký pozor, co na ni dám.

S mojí pletí se totiž občas cítím jak na horské dráze. “Bojuju” s ní snad od 12 nebo 13 let, kdy se mi začli dělat první pupínky. Naše rodina je v určitých věcech plná dost neřešičů. :D Jako první reakce byla “že je to normální”, “že to má každý v mým věku” a “to je prostě puberta”. Doufala jsem, že to potrvá chvíli a zase to zmizí. To bych ale nesměla všechno hned rozdrápat a rozmačkat - v domnění, že když to ihned odstraním, rychleji to zmizí. :D No, ne… Bude to ještě hůř vypadat a déle se hojit. Bohužel tenhle zvyk mi vydržel doteď (k tomu se ale vrátím později). A hlavně v té době si vzpomínám, že jsem problémy s pletí měla dřív než moji vrstevníci. A tak jsem v téhle nehezky vypadající situaci byla vlastně sama. 

Pleť se mi horšila a moje akné mi pěkně ubíralo na sebevědomí. Do té doby si myslím, že jsem ani nepoužívala žádnou pleťovou kosmetiku. Zatím mi stačilo se ráno a večer opláchnout vodou. A jak už jsem naznačila - nikdo mi vlastně neřekl, že bych si měla pleť nějak čistit nebo pomoci mi vybrat nějaké produkty či dát užitečné rady. Možná proto, že nikdo s akné v rodině problém neměl a taky proto, že jsem se o tomto tématu nechtěla bavit a strhávat na sebe pozornost.

Jednou přišla mamka s koupenou zinkovou mastí na beďary. Ta na chvíli pomohla, ale jelikož jsem si pleť vlastně pořád ničím nečistila (nebo si to alespoň nevybavuju, možná jen nějakým mýdlem), logicky mě nemohla spasit. Až v šesté třídě, kdy jsme se přestěhovali do města (to byl asi taky jeden z důvodů - od mala jsem vyrůstala na vesnici, kde jsme od rána do večera lítali venku, lezli po stromech a hrabali se na půdě, určitě to na mojí, už tak mizerný pleťový hygieně, nepřispělo), jsem si v Rossmanu za kapesný nakoupila pleťovou vodu, peeling, masku, tonikum a bůh ví co všechno. Samozřejmě šlo o co nejlevnější produkty mířené “na problematickou pleť a akné” - většina tedy s alkoholem. O tom, že to s přírodní kosmetikou nemělo co společného a jednalo se o klasickou konvenční kosmetiku, se asi nemusím zmiňovat.

Danými produkty jsem si svoji pleť ještě víc rozházela. Moc jsem ji vysušovala a nedodávala hydrataci. Příliš moc peelingu a moc agresivního “odstraňování”. Navíc v té době jsem ještě jedla maso a od mala měla ráda sýry, a mít pečivo (většinou klasický rohlík) každý den byla samozřejmost. Takže v době, kdy tělo volalo o pomoc a pořádnou živou stravu plnou vitamínů, jsem ho umlčela lepkem, mrtvým zvířetem a mlékem, které zahleňuje. Do toho stres jak vypadám, nízké sebevědomí a přibližně v té době první menstruace. No… domnívám se, že víc už netřeba dodávat. :)

Postupem času jsem se dostala k přírodní kosmetice. Problémy s pletí přetrvávaly v různých vlnách (dobrý/špatný) přes celou střední. Teď mám skoro rok po maturitě a můžu říct, že teprve nedávno se začínala moje pleť dávat do rovnováhy. Není to ani rok co se stravuju kvalitně a je určitě znát, že kvalita jídla mi dost pomáhá (jím vegansky). I teď, ve 21 letech se mi občas pupínky rozjedou. Vypozorovala jsem to hlavně po konzumaci cukru (bohužel i přírodním - např. datle i fíky, pokud je to ve větší míře). Ano a pořád si z pupínku dokážu rozdrápat obří kráter (jak jsem zmiňovala, zvyk mi zustal) - ale to už bývá výjimečným stavem a nyní bych svou pleť nazvala “normální”. :) 

 

Zpátky k Herbalce

Po těch letech, co jsem se natrápila se svou pletí, si hlídám složení všech kosmetických produktů, které používám. Samozřejmě mám určitý strach. Když už se mi pleť takto pročistila, nerada bych jí přihoršila nevhodným produktem. Proto mi můžete věřit, že moje recenze je upřímná. 

Hned po několika použití Zinkáčku jsem věděla, že bude mít své oprávněné místo v koupelně. Je to moje zaručená prevence a hlavně okamžité zklidnění pleti. Jak jistě znáte - jdete si do koupelny umýt ruce a za 10 minut nevidíte přes zadýchané zrcadlo, na kterém jste přilepeni, když mačkáte. :D  No, a přesně po téhle úchylce, kdy jsem celá zarudlá a nateklá :D namažu Zinkáčka a téměř OKAMŽITĚ otok splaskne, pleť se začíná hojit a uklidňovat. A vlastně to nevypadá tak šíleně, i když jsem se na tom pěkně vyřádila. :) 
moje zkušenosti se zinkáčkem 

Když jsem byla na měsíc a půl brigádně ve Španělsku, vzala jsem si jenom Zinkáčka, který nahradil jakýkoliv jiný krém či kosmetický olej (oleje taky používám - o těch ale jindy). Stačilo mi vyčistit (večer i odlíčit) pleť obličejovým mýdlem a aplikovat Zinkáček. Pleť jsem takovou nikdy neměla! Žádný makeup nebyl potřeba, nebylo co zakrývat. Nevím, zda mi ji lepšilo i to sluníčko a hezké počasí, které tam bylo, ale byla jsem moc spokojená. A naučila na něj ségru. :) Herbalka mé pleti rozhodně prospívá a udržuje ji v rovnováze.

 

Zinkáček není jediným zázrakem!

Kromě Zinkáčka jsem začla používat herbalkovská mýdla a tuhé šampóny

Mýdla tak nádherně voní! To je radost se s nimi mýt. Tuhé mýdlo používáme
na ruce, jako sprcháč a na holení. :)
 

Herbalka - tuhé mýdlo a šampon

Tuhý šampón hezky pění a vlasy dobře umyje. Stačí si přijít na svůj styl použití, aby se co nejrychleji promydlily všechny vlasy na hlavě. Jediná věc, s čím mám problém je, že si tuhým šampónem neumyju celou délku vlasů (hlavně když je mám mastné po olejové masce). Na to bych musela mýdlo o vlasy tolik třít, jenže to mám pocit, že si je ničím. V těchto přípapdech používám do délek tekutý šampon. A nejsem si jistá, jestli jiné tuhé šampóny pění ještě více, rychleji a zvládnou to. Tolik jsem jich zatím nevyzkoušela (až vyzkouším, na toto se zaměřím a dám vědět). Každopádně na běžné denní mytí jsem s Herbalkovským tuhým šampónem, neboli Zdravovláskou, spokojená.

Mimo mýdel jsem si oblíbila lipsíka. Suché a popraskané rty se mi po jiném balzámu asi tak rychle nezahojí, jako s ním. Už jsem si na něj tak zvykla, že nosím jeden v bundě či kabelce, druhý mám v obýváku a třetí na mě čeká na nočním stolku. Kdykoliv potřebuju, mám ho po ruce. :) A mnohonásobně podstatnější je recenze mojí ségry - tím nejnáročnějším uživatelem a spotřebitelem právě balzámů na rty. Lipsíka jsem jí dala jako dárek k Vánocům a věděla jsem, že pokud s ním bude spokojená, je opravdu dobrý. :D A její slova na něj byly něco jako: "chvíli jsem si na něj musela zvyknout, ale v závěru jo, je dobrej". Takže je jasno! :) 

Herbalka - zinkáček a hydráček

Moje poslední zkušenost je s Hydráčkem. Ten mám teprve pár týdnů a moc jsem ho chtěla vyzkoušet, hlavně když si chci udělat make-up, který vypadá nejlépe na hydratované pleti. A jsem moc mile překvapena - krásně se roztírá, takže stačí nanést malé množství a pleť hezky vypne a vyhladí. Zároveň se rychle vstřebá, takže nemáte pocit mastnoty nebo “těžkosti” na pleti. Za mě veliká spokojenost, co dokáže tak málo krému. A není se čemu divit, když se podíváme na složení. Krása střídá nádheru:)

 

 

Proč se Herbalka stala mojí srdcovkou?

Hlavně kvůli celé její jednoduchosti. Mýdla krásně voní po dané bylince a příslušném esenciálním olejíčku, ale neni to ta nepříjemná směsice pachů, která je až otravná. Jejich mýdel se nikdy dost nenačuchám. :) Nejvíc miluju ibiškové se skořicí nebo měsíčkové s hřebíčkem. Prostě skořice a hřebíček! Mňam. :) Krémy Zinkáček a Hydráček nevoní “nijak” a to mi naprosto vyhovuje, zrovna u krémů. Přirozenost a čistota. To chci cítit (a cítím) při péči o své tělo, ne uměle navoněné a překombinované.

Podobně je tomu u složení. Mám ráda univerzální produkty - např. bambucké máslo, kokosák a jiné oleje či růžovou vodu. To, a pár dalších složek je základem Herbalkovské kosmetiky. A to já miluju. Jsem vděčná, když je složení krátké, čistě přírodní, ale přesto účinné. A to tato kosmetika splňuje. Nehledě na to, že stejným mýdlem si mohu umýt vlasy, tělo i obličej. :) 

V neposlední řadě se mi líbí, že je to ČESKÁ, rodinná firmička, která si zaslouží pozornost. Na jejich produktech je vidět, že dělají to, co je baví a vše se na tom odráží. A já koupí jejich produktů mile ráda podpořím jejich sny a cíle. 

 

Zinkáček, hydráček, lipsík a mýdlo

Totiž to, že nějaká kosmetika nemá certifikát, neznamená, že není kvalitní a přírodní. Certifikáty bývají většinou finančně náročné k získání. Proto je důležité zkoumat složení. Většinou k nám naše kosmetika cestuje přes půl světa a ani nevíme, co všechno v ní je a přitom máme spoustu lokálních výrobců s kvalitními a čistými produkty téměř za rohem. :) Já chci podporovat naše značky, naše výrobce, naši snahu. Ať už je to v kosmetice, potravinách či jiných službách. Mimochodem to je i cílem našeho e-shopu. Kdo se k nám přidá? :) 

A nakonec - jedna nejdůležitější část v mým životě je EKOLOGIE. Jak zmiňuji o pár řádků výš, Herbalka k nám docestuje jen pár kilometrů, ne několik set. Všechny její složky jsou kamarádi s přírodou, proto můžete mít čisté svědomí, že do odpadu neodtéká nic, co by naší matičce ubližovalo. Tečkou na závěr jsou obaly, které jsou vytvořeny co nejšetrnější. Krémy jsou ve skleněných nádobičkách a mýdla díky tomu, že jsou tuhá, přijdou pouze v papírové krabičce, se kterou si třeba rozděláte ohýnek v krbu nebo grilu. :) Na tuhou formu šampónu a mýdla jsem přešla v době, kdy jsem se začala zajímat o ekologii a chtěla jsem snižovat svou odpadovou stopu. Začít v koupelně byl jedním z prvních a jednoduchých kroků. I když vím, že tuhé šampóny jsou na trhu už delší dobu, při mých začátcích jsem i přesto obdivovala, jaký geniální nápad to je. :)

A TOHLE MĚ BAVÍ. Tohle je totiž v souladu s naším mottem a sloganem - vracíme se zpátky ke svým kořenům.

 

Pár slov na konec

Ráda bych připomněla lehce otřepanou, ale pravdivou větu - každý jsme individuál a každému pomáhá či funguje něco jiného. Mé zkušenosti se nemusí shodovat s jinými. Na to myslete, prosím. :) Budu moc ráda, když vám můj tip pomůže k vysněné pleti, ale nechci být odpovědná za “mně to nefunguje a nepomáhá”. Proto to zmiňuji. Zároveň pokud přecházíme z konvenční chemky na přírodní, tělo si na to musí chvilku zvyknout, proto buďte trpěliví a nevěřte hned prvním známkám. Pleť se může dávat do rovnováhy a nést s sebou mírné zhoršení. Výsledek ale bude stát za to.

věřím v přírodní složky a myslím, že je to to nejvíc co můžeme své kůži dát. Avšak za zmínku stojí, že né všechny produkty které mají na obalech “nature” / “BIO” a podobně, jsou opravdu takové. Proto říkám - složení, složení, složení. Tam najdete všechno. :) Stačí zkopírovat název a o té složce si něco přečíst. Jo, je to zdlouhavý, ale co bychom pro sebe neudělali, že. :) 

Jako poslední věc - o celkové péči o pleť (možná zahrnu i vlasy a celé tělo) budu psát ještě samostatný článek. Budu probírat jaké produkty střídám (kosmetické oleje, bambucké máslo, domácí peeling, masku). Tak se můžete těšit. :) 

 

Mějme se nádherně, starejme se o sebe a zajímejme se o sebe. 

Děkuji za Váš drahocenný čas, který jste investovali do přečtení mého článku. Potěší mě jakákoliv zpětná vazba a především, pokud vám článek pomůže a inspiruje vás mou zkušeností. 

 

S láskou,

Lin