Opravdu se po melounu hubne?

Meloun - proč ho jíst a opravdu se po něm hubne?

Začala nám sezona melounů. Jen málokdo se na tuto sezónu netěší. Já patřím mezi ty, kteří melouny s velkým očekáváním vítají. Abych Vás ještě navnadila na to, proč jíst melouny, tak jsem se rozhodla Vám napsat krátký článek.

Meloun je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů:

Klasický červený vodní meloun má nejen velké množství vitamínů, ale také minerálů. Prvním a to velmi důležitým je vitamín C. O jeho potřebě myslím netřeba dlouze mluvit a tak se rozepíšu hlavně o dalších vitamínech.

Plody mají vysoký podíl vitamínu A - tento vitamín je pro náš organismus nutný pro tvorbu rodopsinu, což je zrakový pigment používaný za nízkého osvětlení. Váš dostatek tohoto vitamínu si můžete ověřit tím, že z prudkého sluníčka půjdete do tmavší místnosti. V případě, že se nebudete muset delší dobu rozkoukávat, tak máte tohoto vitamínu dostatečné množství. V opačném případě Vám doporučuji zvýšit příjem vitamínu A.

Další vitamíny na které je meloun bohatý jsou vitamíny řady B (B1, B2 či B6) . B1 je vitamín, který naše tělo potřebuje doplňovat v případě, že máte velké psychické vypětí. Jedná se o Thiamin, který se velmi rychle spotřebovává z těla v případě, když jste ve stresu, máte velké silové vypětí, či trpíte jakoukoli psychickou nemocí. Tento vitamín v těle zůstává pouhých 4-10 dnů a proto je důležité se zaměřit na jeho pravidlné doplňování. Kávou se tento vitamín velmi rychle spotřebovává.

Opravdu se po melounu hubne - CestaBylin

Dalším vitamínem o kterém se zmíním je B2. Ten potřebují  doplňovat ti, kteří trpí onemocněním štítné žlázy*1, celiakií*2, cirhozou jater*3 či cukrovkou*4. Je také např. pro ženy, které pravidelně berou hormonální antikoncepci. Riboflavin je také důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů.

A samozřejmě vláknina a minerály, jako například železo, vápník, hořčík a fosfor.

A takto bychom mohli pokračovat. Rozhodně meloun není největším zdrojem výše zmíněných vitamínů, ale můžeme jej také využít pro jejich doplnění.

Další důležitou otázkou je, kdy a jak jíst meloun:

Meloun je nejlepší konzumovat naprosto nalačno či s velkým odstupem od jídel.  Pro mě je meloun v tomto období příjemným zpestřením snídaně. Není vhodné jej podávat chlazený, ideální je v pokojové teplotě a i tak je příjemným osvěžením.

Sportovci mohou meloun jíst například před silovým vypětím, protože způsobuje rychlý vzestup hladiny cukru v krvi = vysoký glykemický index. Naopak díky tomu není meloun vhodný pro dieabetiky.

A ohledně hubnutí. Ačkoli meloun obsahuje vysoké procento vody a vlákniny, tak není vhodnou potravinou v době snižování váhy. Když si jej dáte občas jako snídani, tak vám to rozhodně neublíží, ale dennodenní pojídání melounu není v období hubnutí vhodné.

Přípravky pomáhající při potížích s:

*1 - štítnou žlázou - Aronie plod, Ashoka

*2 - celiakií - Fit-kolon, Riboflavin

*3 - játry - Jaterní čaj, Ostropestřec, Kalamegha

*4 - cukrovce - Čaj Stop cukr, Mahaphala, Caigua, I-stop

a další.

Autor: Eva Jiráčková